Výletný vlak Pálffy odštartoval prázdninové jazdy v Trnavskom kraji

Publikované: 30.06.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

„Pandemická situácia poznačila naše každodenné životy a výrazne ovplyvnila aj cestovanie na letné dovolenky. Viacerí hľadajú vhodnú alternatívu, ako stráviť prázdniny s deťmi aktívne a hlavne bezpečne bez toho, aby museli vycestovať do zahraničia. Preto sme sa rozhodli priniesť nový typ atrakcie, a to výletné vlaky. Ide o spôsob, ako deťom priblížiť históriu a kultúru, a ako im dať možnosť spoznať tie najznámejšie i menej známe miesta Trnavského kraja. Rovnako v nich vidím veľký potenciál na podporu cestovného ruchu,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič počas predpremiérovej jazdy výletného vlaku Pálffy z Bratislavy do Smoleníc 29. júna 2021.

Vlaky budú premávať na troch trasách vrátane jázd späť do východiskovej stanice. Prvý výletný vlak Pálffy bude jazdiť z Bratislavy cez Trnavu do Smoleníc, druhý z Nového Mesta nad Váhom cez Trnavu do Smoleníc. Tretí výletný vlak Štefánik bude vypravovaný z Bratislavy cez Trnavu až do rodiska Milana Rastislava Štefánika Brezovej pod Bradlom.

Pripravená je aj špeciálna jazda Brezovskou lokálkou z Brezovej pod Bradlom do Jablonice, ktorá je zameraná na objavovanie tamojšieho kaštieľa. „Spojenie historického vláčika a príbehu, ktorý sa odohráva priamo pred očami cestujúcich, prináša radosť hlavne deťom. Cesta vlakom však ani zďaleka nie je to jediné, čo poteší malých aj veľkých výletníkov. V cieľových destináciách, v Smoleniciach a v Brezovej pod Bradlom, je pripravená rýchla a pohodlná kyvadlová doprava k hlavným miestnym atraktivitám. Tá umožní návštevníkom stihnúť pozrieť si viac zaujímavostí za kratší čas, čo je výhodou najmä pre rodiny s malými deťmi,“ uviedol Pavol Kalman, trnavský vicežupan a predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj.

Na ceste do Smoleníc odohrajú herci zo župného Divadla Jána Palárika v Trnave príbeh grófky Pálffyovej a jej rodiny. Na ceste vlakom až k oblakom v Brezovej pod Bradlom, divadelný príbeh zavedie cestujúcich do čias života jedného zo zakladateľov Československa Milana Rastislava Štefánika. „Je to pre nás výnimočná a veľmi pekná úloha, prispieť našou kreativitou k zatraktívneniu trnavského regiónu pre obyvateľov a návštevníkov. Program, ktorý sme pripravili, prináša zaujímavé historické súvislosti o živote osobností kraja formou pútavých príbehov, ktoré cestujúci zažijú priamo vo vozňoch vlaku formou skutočného cestovania v čase. V programe účinkujú herci divadla. Autorka scenára je našou dramaturgičkou, program režíroval sám umelecký šéf divadla. Ako župné divadlo máme veľkú radosť, že môžeme byť každú sobotu k divákom tak blízko, ako nikdy predtým,“ povedala Zuzana Hekel, riaditeľka Divadla Jána Palárika v Trnave.

Aj pre nadšencov železničnej dopravy budú jazdy výletnými vlakmi skutočnou lahôdkou. Budú sa môcť povoziť v rušňoch, ktoré už na tratiach bežne nestretnú, no možno v nich strávili svoje detské časy. „Jedným z najväčších lákadiel je vozeň Krásavec z roku 1911, ktorý patrí medzi skutočné unikáty. Celý vozeň, ako aj jeho interiér je vyrobený z dreva a len nedávno bol celý zrekonštruovaný. Ostatné vozne, motoráky a motorový rušeň boli v 60. až 80. rokoch 20. storočia bežnou súčasťou železničnej dopravy na území Československa. Postupne však boli rušené a nahrádzané modernejšími vozidlami a dnes ich už v bežnej prevádzke nenájdeme vôbec. Viaceré z nich predstavujú jediný dochovaný prevádzkyschopný kus na slovenských koľajniciach ,“ uviedol Miroslav Sekela, predseda OZ VLAKY.NET , ktorá Výletné vlaky prevádzkuje. „Výletné vlaky otvárajú bránu do Trnavského kraja ľuďom z blízkeho okolia. Našou snahou je ponúknuť im neobyčajný cestovateľský zážitok a predstaviť zaujímavé miesta originálnym spôsobom. Týmito jazdami sa však letné prázdninové dobrodružstvo v kraji len začína. V duchu motta ‚Trnavský kraj zážitkov' pripravujeme ďalšie novinky na podporu cestovného ruchu, ktoré predstavíme čoskoro,“ avizovala Agáta Mikulová, výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj.

Termíny jázd výletných vlakov v lete 2021: Lístky sú v predaji na www.krajzazitkov.com.

Trnavský kraj zážitkov ponúka cestujúcim výletnými vlakmi Pálffy a Štefánik tipy na celodenné výlety v cieľových destináciách. Na svoje si príde každý. Milovníci vlakov, ako aj tí, ktorí radi spoznávajú históriu. Dobrodružní výletníci i cestovatelia vyhľadávajúci komfort. Pre tých je tu možnosť nechať auto doma a nemať starosti s hľadaním parkovacieho miesta. Nič im nebude brániť ochutnať lokálnu medovinu, či osviežiť sa vychladeným remeselným pivom.

 

Tip na výlet v Smoleniciach:

• Rodinné Medovinárstvo Včelovina - prehliadka výroby s degustáciou medoviny, prechádzka Včelárskou záhradou s ochutnávkou medu
• Smolenický zámok
• Jaskyňa Driny
• Múzeum Molpír

 

Tip na výlet v Brezovej pod Bradlom:

• Mohyla Milana Rastislava Štefánika
• Múzeum Milana Rastislava Štefánika
• Múzeum Dušana Samuela Jurkoviča

 

Tip na výlet v Jablonici:

• Jablonický kaštieľ
• Drevený kolotoč, guľôčkový hrad pre deti

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW