Výročie narodenia Š. Moysesa vo Veselom

Publikované: 29.10.2017/ Aktualizované: 21.02.2022
29. 10. 2017 – Vo Veselom si pripomenuli 220. výročie narodenia miestneho rodáka a významnú osobnosť slovenských dejín Štefana Moysesa. 

„Bol to výnimočný človek, ktorý vždy slúžil svojmu národu. Už ako mladý kaplán slúžil vo vtedajšej Pešti po slovensky. Ako chorvátsky poslanec Uhorského snemu podporoval návrhy Ľudovíta Štúra na zavedenie materinskej reči," povedal predseda TTSK Tibor Mikuš, ktorý sa na spomienkových oslavách v obci zúčastnil.
Moyses sa postavil na čelo slovenskej delegácie k cisárovi Františkovi Jozefovi I., ktorá mu predložila Žiadosti slovenského národa. Po založení Matice slovenskej v roku 1863 sa stal jej prvým predsedom. Jeho súčasný nástupca Marián Tkáč videl svojho predchodcu takto: „Keďže Slováci v tom čase nemali svoj štát, parlament, ani vládu, bol Štefan Moyses vlastne prvým mužom nášho národa."
Vyvrcholením osláv bol nedeľný program, ktorý sa začal slávnostnou omšou v miestnom kostole, pokračoval príhovormi čestných hostí a položením vencov k pamätníku Štefana Moysesa. 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW