Výročie oslobodenia krajského mesta

Publikované: 17.12.2014/ Aktualizované: 21.02.2022
17.12.2014

Občania Trnavy si pri Pomníku osloboditeľov na Námestí SNP pripomenuli 68. výročie oslobodenia krajského mesta. Organizátormi slávnostnej pripomienky výročia boli mesto Trnava, Trnavský samosprávny kraj (TTSK), Obvodný úrad Trnava, Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Trnave a Vojenský archív v Trnave.
Na pripomienke výročia sa zúčastnila delegácia veteránov 2. svetovej vojny, ktorú viedol predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a riaditeľ Vojenského archívu v Trnave Jozef Petráš. Uctiť pamiatku obetí prišli aj poslanci Národnej rady SR, podpredseda TTSK Augustín Hambálek, ktorý viedol aj delegáciu Úradu TTSK a Marián Kovačócy. Delegáciu Obvodného úradu TTSK viedol prednosta Vladimír Krátky a  Českého výboru bojovníkov za slobodu z Břeclavy Václav Vaněk. Prítomní boli aj zástupcovia UN Veteran Slovakia na čele so Štefanom Janglom. Delegáciu mesta Trnava viedol primátor mesta Vladimír Butko.
Jozef Petráš v príhovore podrobne rozobral históriu oslobodenia mesta. Trnava bola oslobodená na Veľkonočnú nedeľu 1. apríla 1945. Okrem nej boli v  tento deň oslobodené aj mestá Dunajská Streda, Šamorín, Sereď a Hlohovec. Do Trnavy vstúpili v popoludňajších hodinách po bojoch vojaci pravého krídla 2. ukrajinského frontu. Boje si v Trnave a  okolí vyžiadali životy 120 vojakov, ktorých pochovali na trnavskom cintoríne v nasledujúci deň. V hlavnom meste Sovietskeho zväzu Moskve vypálili v ten istý deň večer na počesť oslobodenia Trnavy a ďalších slovenských miest dvanásť delostreleckých sálv.
Po ukončení slávnosti nasledovalo v západnom krídle radnice otvorenie výstavy fotografa Jaroslava Žiaka Hrdinovia s portrétmi priamych účastníkov protifašistického odboja.  Na tomto portrétnom dokumente priamych účastníkov 2. svetovej vojny pracuje autor posledné roky. Za svoju tvorbu získal niekoľko ocenení doma aj v zahraničí. Výstava potrvá do 26. apríla. Jej organizátorom je  Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a mesto Trnava.

 

Ivan Krajčovič

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW