Výstava Eva Kostolányiová v čase

Publikované: 21.10.2013/ Aktualizované: 21.02.2022

Výstava exkluzívnych vyše 200 portrétov a publicistických fotografií legendy slovenskej populárnej hudby Evy Kostolányiovej pokračuje v expozícii v kaštieli v Dolnej Krupej, ktorý je súčasťou Hudobného múzea Slovenského národného múzea. Expozíciu sprístupnili začiatkom mája a jej slávnostné otvorenie bude súčasťou Noci múzeí a galérií v piatok 17. mája 2013 o 17. hodine. Expozícia fotografií je doplnená o diskografiu a osobné veci speváčky, ktoré sa dodnes zachovali u jej priateľov, známych a obdivovateľov. Na vernisáži bude prezentovaná aj nahrávka rozhovoru so speváčkou, ktorú pripravil jej priateľ a koordinátor kultúrnych podujatí v Trnave Peter Horváth na sklonku speváčkinho života. Expozícia Eva Kostolányiová v čase potrvá v kaštieli v Dolnej Krupej až do začiatku mája 2014.
Výstava pripravená pri príležitosti nedožitých sedemdesiatin interpretky (2. 11. 1942 Trnava – 3. 10. 1975 Bratislava) bola prezentovaná doteraz v Trnave v Západoslovenskom múzeu a v budove Rozhlasu a televízii Slovenska v Bratislave na Mýtnej ul. (Galéria Slovenského rozhlasu). Obe výstavy mali mimoriadnu návštevnosť.
Iniciátorom expozície Eva Kostolányiová v čase bol jej synovec Mikuláš Vermeš, syn speváčkinej sestry Rozálie Maliňákovej. Výstavu by sme mohli rozdeliť do niekoľkých okruhov – profesionálne portrétne fotografie, reportážne fotografie z rôznych podujatí a súkromné fotografie z archívov Eviných priateľov. Výstavu dopĺňa aj prehľad najdôležitejších článkov o Eve Kostolányiovej. Najvýraznejšie sa na portrétnej časti expozície prezentujú fotografi Danica Rumanová a dnes už nežijúci fotograf Tomáš Písecký. V začiatkoch fotografoval Evu Kostolányiovú aj herec Tatra revue Michal Belák. Z tohto obdobia nájdeme na výstave aj fotografie od známeho bratislavského fotografa Antona Šmotláka a fotografa Františka Spáčila. Prelom 60. a 70. rokov a Evine zahraničné i domáce aktivity na speváčky zdokumentovali Lubor Dolinsky, Jaroslav Bouška, Oldo Zeman, Kurt Barnewitz a Bedrich Schreiber junior. Prvú polovicu sedemdesiatych rokov a Evine posledné obdobie zaznamenávajú fotografie Petra Procházku, Tibora Borského, Igora Grossmana, Miloša Vanča, Štefana Végha, Alexandra Vojčeka a Kamila Vyskočila. Tí sa k Eve dostali zväčša ako reportážni fotografi napríklad na Bratislavskej lýre alebo rôznych ďalších oficiálnych koncertoch (koncert Populáru, Zlatá ruža Detva a i.). Televízne obdobie a nakrúcanie rôznych relácií okrem kameramanky Danice Rumanovej zachytávali aj televízne fotografky Elena Hronská, Ria Vaňová a Gabriela Václavíková. Významné portréty a doteraz nezverejnené fotografie poskytla aj slovenská fotografka Zuzana Mináčová, ktorá dnes žije v Prahe. Poslednú fotografiu z nakrúcania televíznej pesničky More lásky z relácie Našich deväť z augusta 1975 urobil Jindro Zlesák. Expozícia Eva Kostolányiová v čase je zostavená chronologicky od fotografií z Evinho rodinného prostredia až po poslednú fotografiu z augusta 1975. Niektoré z fotografií pochádzajú zo súkromných archívov fotografov a doteraz neboli publikované.
Na príprave expozície sa okrem iniciátora, synovca speváčky Mikuláša Vermeša spolupodieľali Rozhlas s televízia Slovenska, Tlačová agentúra Slovenskej republiky, Trnavský samosprávny kraj, Nadácia Trnava Trnavčanom s finančným príspevkom spoločnosti ZF Sachs Slovakia Trnava.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW