Výstava Poklady strednej Európy v kaštieli v Dolnej Krupej

Publikované: 22.10.2020/ Aktualizované: 22.02.2022

Výstava je prístupná od 1. októbra do 31. novembra pre individuálnych návštevníkov bez rozdielu veku, aby v nej objavovali a spoznávali viac ako 200 zbierkových predmetov z troch spomenutých múzeí regiónu. Upriamiť pozornosť však má aj na klasicistický kaštieľ v Dolnej Krupej a jeho okolie, ktoré so vzácnym historickým parkom je súčasťou prehliadkovej trasy. Kaštieľ v tomto roku naposledy otvára návštevníkom svoje brány, aby sa po stavebnej rekonštrukcii opäť zaskvel v svojej niekdajšej kráse.

Základnou myšlienkou výstavného projektu je hľadanie a odhaľovanie kontextov, v ktorých určité javy, predmety, fenomény či vzťahy nadobúdajú hodnotu pokladu. Návštevníkom sa snaží ukázať, že pod pojmom poklad môže byť chápaný i obyčajný všedný predmet, osobná spomienka či príbeh, ako aj vec dávno zabudnutá. Výstava okrem toho ponúka zamyslenie sa nad tým, aké hodnoty považuje za poklad každý jednotlivý návštevník. Pokladom v personifikovanej úlohe je aj samotný historický objekt kaštieľa, ktorý sa zhostil komunikácie s návštevníkom a udržiava ho v očakávaní postupného odkrývania stále nových pokladov.

Projekt Treasures. Poklady strednej Európy: Kultúra, príroda, hudba (program Interreg V-A SK–AT) sa realizuje vo významných lokalitách slovensko-rakúskeho pohraničia, v regiónoch Trnava, Bratislava, Dolné Rakúsko a Viedeň. Jeho cieľom je vybudovať trvalo udržateľnú inštitucionálnu spoluprácu projektových a strategických partnerov v oblasti kultúrneho, prírodného a hudobného bohatstva v regióne Marchfeld/Malé Karpaty.

Výstupmi spolupráce partnerov projektu okrem spoločnej putovnej výstavy „Pripraviť sa, poklad, štart! Putovanie za hodnotami“ bude aj čiastočná rekonštrukcia kaštieľov v Marcheggu a Dolnej Krupej, ale aj zriadenie dvoch otvorených depozitárov v SNM – Historickom múzeu na Bratislavskom hrade. Strategickými partnermi projektu sú Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Trnavský samosprávny kraj na slovenskej strane, Úrad dolnorakúskej vlády – Oddelenie umenia a kultúry na rakúskej strane.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW