Výstava Trnava - kráľovské mesto v obrazoch

Publikované: 19.10.2020/ Aktualizované: 22.02.2022

Výstava Trnava - kráľovské mesto v obrazoch je kolektívnou výstavou neprofesionálnych výtvarníkov z trnavského regiónu. Autori výtvarných diel Jaroslav Áč, Miroslav Benian, Jozefína Bíliková, Marianna Bubánová, Michal Botík, Albín Časár, Milan Čech, Tibor Hirner, Rudolf Holkovič, Daniela Kačmarová-Máliková, Juraj Klepáč, Emília Krivosudská, Marcel Málik, Rudolf Pavelský, Norbert Rakús, Marek Škvarka, Zuzana Špirková a Jozef Valovič zachytávajú mesto Trnava prostredníctvom viacerých motívov.

Podľa slov kurátora výstavy doc.Milana Rašlu, akad. maliara: „Najmä sakrálna architektúra, ktorej stavby datujeme už od 13.storočia, je najvýznamnejším inšpiračným zdrojom osemnástich maliarov, obdivovateľov a milovníkov genius loci tohto neobyčajného mesta. Prostredníctvom ich obrazov sa tak ocitáme na niekoľkých identických miestach zobrazených z iného pohľadu, rozdielnou technikou a rukopisom alebo v inej dennej a ročnej dobe. TRNAVA - KRÁĽOVSKÉ MESTO V OBRAZOCH je jedinečná aj tým, že je inštalovaná z diel neprofesionálnych výtvarníkov. Okrem najvýznamnejších dominánt mesta – sakrálnej architektúry nám však približuje aj život v tichých uliciach centra, pohľad na jej stredoveký urbanizmus, výstavbu sídliska ČSM v šesťdesiatych rokoch aj významnú technickú pamiatku – Bellušov vodojem“.

Výtvarné diela sú tvorené rôznymi technikami. Najviac zastúpená je olejomaľba a maľba akrylom a doplnená akvarelom, pastelom a maľbou na hodváb. Vďaka tomu, že vystavujúci výtvarníci predstavujú viaceré generácie, môžeme na prácach pozorovať aj motív staršej architektúry Trnavy zo 60tych rokov, či rokov 1986 a 1988. Zobrazovanie rodného mesta alebo miest, v ktorých sme prežili významné chvíle svojho života sú frekventovanou témou výtvarného umenia. Na prítomnej výstave sa podarilo zhromaždiť a vystaviť diela, ktoré nám približujú starú aj novú Trnavu a sú poctou mestu, ktoré si tento záujem zaslúži.

Výstava diel amatérskych výtvarníkov pod názvom Trnava - kráľovské mesto v obrazoch je otvorená v pondelok až štvrtok od 8:00 h do 15:30 h a v piatok od 8:00 h do 14:00. Trnavské osvetové stredisko vydalo k výstave pamätný bulletin. Realizáciu výstavy podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom podujatia. Ide o ďalší projekt zo série KreaTiviTa 2020.

 

 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW