Výstava výtvarných diel Rudolfa Rypáka a Vernera Scheibenreifa v priestoroch Úradu TTSKa

Publikované: 12.10.2020/ Aktualizované: 22.02.2022

Tvorba Rudolfa Rypáka je od samých začiatkov zviazaná s témou rodnej hornatej krajiny a s realis-tickým zobrazením okolitého sveta. Nepridržiava sa však prísneho prepisu skutočnosti, čomu zodpovedá farebná škála umožňujúca vlastný prepis krajinárskeho motívu tak, aby zachytil náladu krajiny a jej farebnú a kompozičnú atmosféru. Jeho kolorit aj stopa štetca či špachtle jasne napovedá o expresívnom poňatí realistickej maľby. Samostatnou kapitolou autorovej tvorby sú jeho abstraktné kompozície tvorené kombináciou techník, ktoré prekypujú farebnými variáciami a z ktorých cítiť výbušné maliarove gesto ako z plagátu na propagáciu životnej radosti. Rudolf Rypák je členom Umeleckej besedy Slovenska, najstaršieho výtvarného spolku na Slovensku. Žije a tvorí v Piešťanoch.

Verner Scheibenreif sa venuje voľnej maľbe, keramike a fotografovaniu. Maliarsku tvorbu Vernera Scheibenreifa charakterizuje kompozičný princíp na geometrickom základe. Obrazy smerujú k poeticky cíteným geometrickým konštrukciám, kde sa farba  stáva médiom, ktoré vyviera z bohatých štruktúr vedomia a podvedomia. Jeho obrazy ťažia z kontrastu lyrickej a industriálnej abstrakcie a ponúkajú tak široké možnosti interpretácie. Svojou fotografickou tvorbou  sa  naopak snaží sprostredkovať divákovi záznam konkrétnych de-jov, pocitov, mikropríbehov ľudí a vecí, ktoré sú  pretlmočené špecifickou poetikou všedného okamžiku. Verner Scheibenreif sa pravidelne zúčastňuje regionálnych súťažných  výstav Trnavská paleta, Trnavský objektív, krajských a celoštátnych súťaží Výtvarné spektrum a AMFO,  kde získal viac ako štyri desiatky ocenení a úspešne reprezentuje Trnavský kraj na celoštátnych výstavách. Je členom Združenia výtvarných umelcov západného Slovenska. Žije a tvorí v Hlohovci.

Výstava diel Rudolfa Rypáka a Vernera Scheibenreifa je umiestnená na prvom a druhom poschodí Úradu Trnavského samosprávneho kraja na Starohájskej ulici číslo 10 v Trnave. Projekt podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom podujatia.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW