XVI . Výtvarné spektrum 2013

Publikované: 21.10.2013/ Aktualizované: 21.02.2022

V galérii  Žitnoostrovského múzea v Dunajskej Strede bola   slávnostná vernisáž spojená s vyhodnotením  -  postupovej súťaže  Výtvarné spektrum, ktorú zorganizovali TTSK -  Žitnoostrovské osvetové stredisko a Žitnoostrovské múzeum.  Stretli sa tu mnohí nadšenci výtvarného umenia z celého  kraja, ale hlavne aj z nášho okresu. Sviatok umenia    vzbudil aj tento rok  nebývalý  záujem  verejnosti. 
Poslaním súťaže je aktivizovať a podporovať amatérsku výtvarnú tvorbu, ponúknuť priestor na vzájomnú konfrontáciu, možnosti na prezentáciu umenia výtvarníkov  regiónu , motivuje ich v novej činnosti  a tých úspešných posúva vpred na ďalšie súťaže.
Úvode  programu  bol venovaný hudbe a spevu . Piesne  M.Š. Trnavského zaspievala talentovaná a populárna speváčka Tünde KEVICKÁ s klavírnym doprovodom hudobníka Ernesta Mezeiho. Obaja z kolektívu pedagógov dunajskostredskej Základnej umeleckej školy.
Hodnotenie poroty prítomným predniesol  jej  PhDr. Bohumír Bachratý, CsC.  ktorý okrem iného uviedol:
„ Aj v tomto ročníku, opäť predovšetkým maľba – obrazy, krajinomaľby, figurálne kompozície, zátišia... Skromne  je  zastúpená kresba a sochárstvo, vždy náročné v materiáloch i technológiách. Zaujímavá je tu aj  keramika a sklo,  drobné rezbárske práce. Diela najmä komorných formátov i miniatúry. Výstavu oboslalo 44 autorov s viac ako 100 dielami. Vystavujú mnohí verní Výtvarnému spektru, pribudli aj nové mená.  Zastúpené sú okresy Dunajská Streda, Galanta, Senica, Trnava, Skalica, Hlohovec a Piešťany.
Porota ocenila najmä vyrovnané, vyvážené kolekcie. Jednotu štýlu, prejavu a inšpirácie.. . pri kolektívnych výstavách sa žiada skôr  výber  harmonizujúcich diel a menšia -  ucelená kolekcia.  Mnohí výtvarníci tejto súťaže  majú už svoje motívy, témy, inšpirácie i lásky. Majú ich v krajine Žitného ostrova i západného Slovenska. Majú ich v dôverne známom prírodnom prostredí. Dokumentujú jeho podoby, cítia jeho farby, svetlá i nálady a atmosféru: Š. Radics /Hubice/, K. Dudás /Jahodná/ ,  J. Kollárovič /Eliášovce/ , H. Minxová /Senica/ , J. Áč, /Majcichov/  a S. Vargová/ Horné Dubové/ ... Svojskú výtvarnú kvalitu, vôľu k novému hľadaniu, prekonávanie rámca zobrazujúceho maliarstva i novú výrazovú a významovú poetiku a filozofiu priniesli R. Choma /Radošovce/ , M. Balážová /Senica/, V. Schreibenreif /Hlohovec/, L. E. Máziková /Šamorín/, vo veľkým „pollockových" opusoch G. Szűcs /Šamorín/ . V keramike D. Motusová /Senica/ , v „skle" a v zrkadlách K. Výbochová a P. Výboch/ Dunajská Streda/, v drôtenom drakovi a pávovi Z. Pavlíková  /Osuské/ . Pôsobivý je aj malý triptych vlčích makov -  Barbary  Kulcsár /Malé Dvorníky/   i veľké, priezračné poháre J. Melišeka /Veľké Uľany/ . A sólo obrazy: J. Hotaŕová /Skalica/ , Z. Tŕešková /Senica/ . Z rezbárskych nesmierne pútavých miniatúr v paroží Dénes Sárközi  /Lehnice/.

V rámci programu sa prihovorila aj metodička Národného osvetového centra v Ba Mgr. Markéta Ježíková , ktorá zdôraznila aj fakt, že postupové výtvarné súťaže tento rok jubilujú. Je to už 50. ročník, lenže počítanie sa vždy po územných reorganizáciách menilo... Vysokú kvalitu celej expozície ocenil v krátkom príhovore aj režisér, publicista a výtvarník Ján Slovák.
V rámci súťaže  vydalo Žitnoostrovské osvetové stredisko i  celofarebný katalóg s dvojjazyčným  uvedením textov – slovensky a maďarsky, ktorý zostavila vedúca projektu Výtvarné spektrum a odborná metodička  ŽOS Gabriela Borosová.
Diplomy, ktoré boli udelené víťazom boli originálne, celofarebné, vydané len na túto príležitosť. ŽOS pripravilo aj hodnotné dary, ktoré výtvarníci určite s radosťou využijú. 
V rámci slávnostného otvorenia výstavy bol aj odborný seminár, kt. viedol predseda poroty  Dr.  B. Bachratý .

Výstavu sú môžete pozrieť do 13. mája 2013 v Žitnoostrovskom múzeu.

-sve-

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW