Z Centrálneho krízového fondu budú podporené preventívne opatrenia, schválená bola adresná pomoc obci Potônske Lúky

Publikované: 30.04.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

„Z tohtoročnej výzvy chceme podporiť  najmä aktivity zamerané na predchádzanie živelných udalostí, katastrof a kríz spôsobených zmenou klímy na území Trnavského kraja. Som presvedčený, že aj týmto spôsobom dokážeme predísť škodám na majetku a zlepšiť život našich obyvateľov. Preto okrem členských obcí a miest do fondu pravidelne prispieva aj župa. Za rok 2021 to je 83 tisíc eur,“ uviedol predseda Rady CKF a trnavský župan Jozef Viskupič.

Novinkou pre tento rok je možnosť použitia príspevku z CKF na ozdravný rez poškodených stromov, ktoré na základe dendrologického prieskumu ohrozujú zdravie a bezpečnosť na verejných priestranstvách. Minimálna výška dotácie pre členské obce a mestá je 1.000 eur a jej maximálna výška je 3.000 eur. Termín na podávanie žiadostí je do 31. mája 2021.

„Prerokovali sme a následne schválili žiadosť obce Potônske Lúky o finančnú podporu vo výške 5.000 eur, na dobudovanie filtrov vody. V obci hodnota atrazínu v pitnej vode prekročila povolenú hranicu. Bolo potrebné konať rýchlo, je to príklad toho, že z fondu dokážeme promptne pomôcť. Podávame pomocnú ruku,  keď miestne samosprávy nedokážu vzniknuté situácie riešiť z vlastného rozpočtu,“ doplnil Jozef Viskupič.

Fond vznikol v roku 2009 na základe Memoranda o partnerstve a spolupráci Trnavského samosprávneho kraja a regionálnych združení miest a obcí Trnavského kraja. Pre členské obce a mestá predstavuje de facto poistný nástroj, z ktorého môžu získať finančný príspevok na úhradu časti výdavkov spojených s odstraňovaním následkov prírodných pohrôm či nepredvídateľných udalostí. V rámci vyhlasovaných výziev je možné žiadať aj o príspevok na realizáciu preventívnych opatrení.

Jozef Viskupič, trnavský župan

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW