Z verejnej súťaže vzišlo 15 víťazných návrhov risografík

Publikované: 01.03.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

Do súťaže návrhov risografík, ktorú vyhlásila Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj 28. decembra 2020, sa zapojilo celkovo 166 autorov a kolektívov s 366 prácami. Odborná porota spomedzi nich 26. februára 2021 vybrala 15 návrhov, ktoré ilustrujú zaujímavosti a príbehy regiónov Trnavského kraja. Každý z nich bude ohodnotený finančnou odmenou 1.000 eur.

„Počas pandémie ochorenia Covid-19 sa snažíme využívať rôzne formy propagácie Trnavského kraja ako turistickej destinácie. Vyhlásením súťaže návrhov risografík na tému Trnavský kraj príbehov sme zároveň podporili ľudí v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Potešil nás veľký počet súťažiacich a súťažných návrhov, ako aj ich vysoká umelecká kvalita. Pätnásť víťazných návrhov bude po vytlačení vystavených v turistických informačných kanceláriách v Trnave, Piešťanoch, Dunajskej Strede a Holíči, kde si ich budú môcť návštevníci zakúpiť,“ uviedol predseda KOCR Trnavský kraj a trnavský vicežupan Pavol Kalman.

Cieľom súťaže bolo vytvoriť signovanú autorskú kolekciu diel vytvorených ľubovoľnou technikou a vytlačených technikou risografie v limitovanom počte do 200 kusov. K dispozícií budú na predaj v turistických informačných kanceláriách.

Tematicky mali návrhy zobrazovať turisticky atraktívne miesta z okolia Hlohovca, Piešťan, Trnavy, Záhoria a Žitného ostrova. Najčastejšie sa vyskytujúcimi motívmi boli vodné mlyny na Malom Dunaji, Smolenický zámok, kláštor Katarínka či Kostol svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch. Často vyobrazené boli aj príbehy Ludwiga van Beethovena, víly Ilony, moravianskej Venuše, či piešťanského barlolámača. Výtvarné techniky variovali od jednoduchých kresieb, akvarelov, koláží a upravených fotografií, až po profesionálnejšie grafiky.

Nižšie je uvedené poradové číslo súťažného návrhu, meno autora, názov jedného z vybraných diel a krátky komentár podpredsedu poroty a odborného garanta súťaže, grafického dizajnéra Roberta Parša:

013 – Veronika Barrera – Civitas Trnava – malebný pohľad na mesto ako kráľovskú korunu s pivnicami plnými pokladov. Kompaktná grafika plná skrytých detailov.

058 – Annamária Digoňová – Piešťany – vtipný a výtvarne zvládnutý pohľad na kúpeľné liečebné procedúry. Zaujímavý motív a kompozícia.

069 – Michaela Dunajská – Symboly trnavského kraja Mila, Lina a Vesna na dovolenke – jeden z kolekcie piatich výrazných a vtipných návrhov.

086 – Klaudia Grancová – Kúpalisko Pác – zabaviť sa v regióne dá aj bez gigantických šmykľaviek. Kvalitná grafická práca so zaujímavou atmosférou a detailmi.

110 – Sára Hozzánková – Príbeh lásky dvoch sôch, Barlolámača a Moravianskej Venuše – nový, vtipný kontext so zaujímavou kompozíciou a farebnosťou.

148 – Patrik Knoblich – Kostolík pri Kopčanoch – jeden z cieľov cyklistických potuliek po Záhorí. Jednoduché a čisté geometrické znázornenie motívu.

249 – Dávid Pogran – Enem pro nás a naše deti – malebná ilustrácia plná postavičiek a drobných detailov prevedená príjemnou farebnou paletou.

265 – Daniel Rerko – Skalica a radostní ľudia, ktorí ju objavujú – zaujímavá tvarová a farebná kompozícia plná detailov architektúry s príbehom lásky a Skalickým rubínom.

269 – Katarína Rybnická – Splav Malého Dunaja – pohľad na rieku s vodným mlynom plný zelene s leknami a labuťou, možno vílou Ilonou. Výtvarne príjemná kompozícia a farebnosť. Znázorňuje šport spojený s pobytom v prírodných zákutiach kraja spolu so známou technickou pamiatkou.

300 – Martin Slovík – Kaštieľ s parkom v Dolnej Krupej – farebne a kompozične zaujímavý pohľad na scenériu parku so vzácnymi drevinami.

308 – Linda Stopková – Kláštor Katarínka – minulosť, dobrovoľníci zachraňujúci pamiatku a návštevníci. Výtvarne pekne spracovaný pohľad na známu ruinu oživený náznakom ľudských aktivít vedúcich k jej záchrane a zmysluplnému využitiu.

313 – Kristián Štupák – Cesta za umením – sochy od Venuše po Ľudovíta Wintera sú zaujímavo výtvarne spracované a zjednotené osobitným autorským rukopisom.

324 – Kateřina Tesařová – Trnavský jarmok – historické postavy sa v symbolickom kruhu stretávajú so súčasnými. Výtvarne profesionálne dielko plné motívov a symboliky regionálnej identity.

341 – Samuel Velebný – Žitný ostrov vymedzený Dunajom a meandrujúcim Malým Dunajom – Príbeh tancujúcich slobodných víl a zamilovaného poľovníka. Výtvarne a farebne príjemná kompozícia plná pekných detailov.

356 – Lucia Žatkuliaková – Žrebčín v Kopčanoch – Slávna minulosť chovu a drezúry cisárskych koní. Výtvarne a kompozične bezchybná ilustrácia.

Autori diel môžu KOCR Trnavský kraj kontaktovať mailom na tipy@trnava-vuc.sk do 12.03.2021 a požiadať o zaslanie nátlačkov či originálov svojich grafík poštou. Ostatné diela budú po tomto dátume skartované.

Všetky víťazné diela nájdete na našich sociálnych sieťach www.facebook.com/krajzazitkov a www.instagram.com/kraj_zazitkov. Víťazné, ale aj ostatné diela, ktoré sa v súťaži neumiestnili si môžete pozrieť tu: https://parso.pro/sutaz-trnavsky-kraj-pribehov.

Tipy, informácie a propagačné materiály o miestach a atraktivitách, ktoré sa oplatí v Trnavskom kraji vidieť a zažiť, sú k dispozícii na webovej stránke www.krajzazitkov.sk a sociálnych sieťach Facebook (www.facebook.com/krajzazitkov) a Instagram (www.instagram.com/kraj_zazitkov).

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW