Začína sa rekonštrukcia mosta v Hlohovci, dopravné obmedzenia sa začnú po Veľkej noci

Publikované: 09.02.2022/ Aktualizované: 22.02.2022

K dopravným obmedzeniam pre autá a autobusy dôjde v noci na 20. apríla 2022 a potrvajú maximálne šesť mesiacov. Medzi 2. a 22. májom 2022 bude most uzavretý aj pre chodcov. Všetky podrobnosti o harmonograme prác, obchádzkových trasách a možnostiach cestovania verejnou dopravou sú zverejnené na www.hlohoveckymost.sk, ktorú župa pripravila pre tento účel.

„Prvé práce budú prebiehať od polovice februára na spodnej konštrukcii mosta, pričom neovplyvnia premávku po moste. Počas dopravnej uzávery po Veľkej noci budú prebiehať technicky najnáročnejšie práce v rámci celého projektu. Preto musíme most na šesť mesiacov uzatvoriť a vylúčiť z neho automobilovú aj autobusovú dopravu. Počas troch májových týždňov nebude možné prejsť po moste ani pešo. Urobíme všetko preto, aby práce išli plynulo a za dodržania všetkých termínov, ku ktorým sme sa zaviazali,“ povedal vedúci projektu zo spoločnosti SMS a. s., David Čáp.

Počas dopravnej uzávery 343-metrového mosta bude k dispozícii šesť obchádzkových trás, ktoré pripravil dopravný inžinier. Posilnená bude aj vlaková doprava a na ňu nadväzujúca prímestská autobusová doprava. Župa v spolupráci s mestom pripravuje aj záchytné parkoviská na oboch brehoch Váhu.

Tak ako sme sľúbili, na komplexnú rekonštrukciu nášho najdlhšieho mosta sme sa zodpovedne pripravili a želám si, aby sme ju spoločne zvládli. Veľa sa hovorí o dopravných obmedzeniach, ktoré dočasne znížia komfort života Hlohovčanov. Komplexná rekonštrukcia mosta po 40 rokoch je však nevyhnutná s ohľadom na bezpečnosť a jeho dlhodobú bezproblémovú prevádzkyschopnosť,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Most bol postavený v 60. rokoch, avšak od začiatku 80. rokov prakticky nebol opravovaný. Obnova asfaltu v roku 2006 nevyriešila problém s jeho poškodenou konštrukciou. V roku 2018 diagnostika odhalila veľmi zlý technický stav mosta (6. zo 7. stupňov). Aby sa tento stav ďalej nezhoršoval, v auguste 2019 bola vylúčená z mosta nákladná doprava nad 12 ton. Ak by župa nekonala a stav mosta by sa stal havarijným, museli by sme prijať ďalšie obmedzujúce opatrenia a nedalo sa vylúčiť jeho kompletné uzatvorenie.

Účelom rekonštrukcie je modernizácia konštrukcie mosta, ktorá výrazne predĺži jeho životnosť. Navyše bude most rozšírený, pričom po oboch jeho stranách vzniknú bezpečné chodníky a plnohodnotné cyklochodníky. Nové bude aj osvetlenie mosta.

„Bude to náročné obdobie, no v spolupráci so župou finalizujeme riešenia na zvládnutie dopravnej situácie v meste. Som rád, že sa most po dlhých desaťročiach opraví. Bonusom k zvýšeniu bezpečnosti budú nové chodníky a cyklotrasy,“ doplnil primátor mesta Hlohovec Miroslav Kollár.

Dostupné informácie a odpovede na najčastejšie otázky sú zverejnené na špeciálnej webovej stránke www.hlohoveckymost.sk, kde neskôr pribudnú napríklad aj konkrétne grafikony posilnených vlakov, respektíve upravené cestovné poriadky prímestských autobusov. V prípade doplňujúcich otázok je možné sa obrátiť na župu e-mailom na adresu hlohoveckymost@trnava-vuc.sk.

Dôležité termíny:

Výluka automobilovej a autobusovej dopravy bude trvať od 20. apríla 2022 (od 00:01) do polovice októbra 2022.

Po moste sa nebude dať prejsť pešo od 2. mája 2022 (od 6:00) do 22. mája 2022 (do 22:00).

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW