Začína vznikať Kreatívne centrum v Trnave, župa vyhlásila verejné obstarávanie na stavebné práce

Publikované: 01.02.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

Trnavský samosprávny kraj získal 7,7 mil. eur z eurofondov na rekonštrukciu budovy na Hlavnej 17 v Trnave, v ktorej vznikne kreatívne centrum. Objekt, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, prejde komplexnou rekonštrukciou od suterénu až po strechu. Stane sa bezbariérovým, pričom jeho hudobné využitie zostane zachované. Župa vyhlásila verejné obstarávanie na stavebné práce s odhadovaným nákladom vyše 4,7 milióna eur bez DPH a trvaním 17 mesiacov. Predkladanie ponúk uchádzačmi je stanovené na 2. marca 2021.

„Trvanie skutočne hĺbkových stavebných prác sme avizovali na 30 mesiacov. Napokon by však nemali trvať viac ako 17, teda jeden a pol roka. Po ich dokončení by mal tento tradičný priestor nezávislej kultúry opäť ožiť. Ako župa investujeme do dlho zanedbávaného pamiatkovo chráneného meštianskeho domu, ktorý je majetkom mesta Trnava. Pribudnú výťahy, upravený bude suterén a zobytnením podkrovia vzniknú ďalšie využiteľné priestory. Kompletne nová bude elektroinštalácia či vzduchotechnika,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Župa by podľa dohody mala prevziať prázdny objekt od mesta do konca februára tohto roka. Rekonštrukciou prejde exteriér aj interiér, ktorý bude ladený do industriálneho rázu s citom pre prvky z historického obdobia, v ktorom bola budova postavená. Dohľad nad ňou bude vykonávať Krajský pamiatkový úrad Trnava.

Vzniknú oddychové zóny a na rôzne aktivity centra bude slúžiť aj čiastočne prekryté nádvorie. Ďalej sú navrhnuté kancelárie, ateliéry, obchodné priestory alebo prednášková sála.

„Príprava projektu pokračuje a v rámci nej budeme diskutovať s miestnou umeleckou komunitou. Považujeme to za mimoriadne dôležité, pretože ide o najvýznamnejší kultúrny projekt v Trnave za posledné desaťročia. Mesto však nebolo schopné korektne informovať svojich nájomcov o vypovedaní zmlúv. Až my sme im vyšli v ústrety a termín uvoľnenia priestorov posunuli z 1. januára na 28. februára tohto roka. Chceme zorganizovať stretnutie a ubezpečiť ich, že v podstate môže ísť len o prerušenie ich činnosti v týchto priestoroch po dobu rekonštrukcie. Budú mať možnosť zapojiť sa do obchodnej verejnej súťaže,“ doplnil Viskupič.

Nový typ inštitúcie, kreatívne centrum, ponúkne okrem umeleckých ateliérov, profesionálneho grafického štúdia, či dielne na prácu s drevom a kovom, aj hudobné skúšobne a koncertné priestory. Dôležitou súčasťou projektu je aj zabezpečenie rozvoja podnikateľských zručností v rôznych oblastiach kreatívneho priemyslu. V Trnave pôsobí silná komunita hudobníkov, grafikov, výtvarníkov a mladých talentov, ktorí v novom centre nájdu adekvátne podmienky na svoju činnosť.

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky schválilo projektovú žiadosť župy 30. októbra 2020. Podpis zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku prebehol v decembri minulého roka. Finančné prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu by mali byť preinvestované do konca roka 2023.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW