Zariadenia sociálnych služieb sa pripravujú na druhú vlnu pandémie

Publikované: 17.07.2020/ Aktualizované: 22.02.2022
„Aktuálny vývoj situácie veľmi pozorne a dôsledne sledujeme. V našich zariadeniach sociálnych služieb stále platia prísne preventívne opatrenia. Sú stanovené jasné pravidlá pri prijímaní návštev. Vydali sme tiež odporúčanie, aby zamestnanci po návrate zo zahraničia absolvovali aspoň 5-dňovú domácu karanténu. Následne im je na náklady župy vykonaný rýchlotest na ochorenie Covid-19,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič. 

Návštevy sa uskutočňujú po dohode so štatutárom zariadenia sociálnych služieb, prípadne povereným zamestnancom vo vymedzených časových intervaloch, aby sa zabránilo styku viacerých osôb. Z tohto dôvodu prebiehajú vo vyhradených priestoroch, väčšinou v exteriéri. Pri ležiacich klientoch a klientoch v terminálnom štádiu aj v interiéri zariadenia. Štatutári boli navyše župou usmernení, že na základe rozhodnutia vlastného krízového štábu zariadenia môžu v rámci svojej kompetencie vydať zákaz návštev.

V prípade potreby je TTSK pripravený prijímať ďalšie opatrenia na ochranu klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb, ako sa to úspešne darilo doteraz. Pre zvládnutie druhej vlny, bez ohľadu na jej intenzitu a dĺžku trvania, bude dôležité zabezpečiť dostatočné množstvo ochranných prostriedkov. 

S cieľom stanoviť centrálne koordinovaný postup pri spúšťaní jednotlivých fáz opatrení proti druhej vlne šírenia nového koronavírusu sa v utorok konalo zasadnutie Ústredného krízového štábu SR, ktorého sa Jozef Viskupič zúčastnil ako predseda SK 8, združenia samosprávnych krajov. So župankou a ostatnými županmi sa zároveň stal členom Pandemickej komisie vlády SR, a teda bude pripomienkovať navrhované úlohy vo veci prípravy na druhú vlnu. V súvislosti s ochranou obyvateľstva je výzvou nielen pre štát, ale najmä pre samosprávy, cielené riešenie situácie v lokálnych ohniskách nákazy namiesto plošných opatrení.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW