Zasadnutie Kultúrnej rady TTSK

Publikované: 10.12.2013/ Aktualizované: 21.02.2022
10.12.2013

V Galérii Jána Koniarka v Trnave sa pred vernisážou výstavy Ivana Pavleho konalo zasadnutie Kultúrnej rady TTSK, ktorá pracuje od tohto roka v novom zložení. Momentálne má 31 členov. Zúčastnil sa na nej aj nový člen rady, zároveň nový riaditeľ galérie Jána Koniarka Róbert Nemeček.
Predseda TTSK Tibor Mikuš v príhovore zdôraznil, že od nového riaditeľa očakáva zastavenie úpadku a tápanie galérie v posledných rokoch. „ Inštitúcie nemajú slúžiť umelcom, ale ich cieľom je kultivovať verejnosť", pripomenul.
Riaditeľ galérie Robert Nemček predstavil členom rady svoj projekt oživenia galérie pod názvom Galéria s otvorenou náručou. Ocenil odvážne rozhodnutie vedenia TTSK zvoliť do čela galérie práve jeho, pretože nie je teoretik umenia, ani kunsthistorik, ale profesionálny výtvarník. Práve toto by však malo byť podľa neho prínosom, pretože nie je zaťažený predsudkami, ani minulosťou. Koncept galérie charakterizoval tromi slovami – ústretovosť, otvorenosť, zodpovednosť. „Galéria nebude rezervácia umenia pre umenie", povedal na záver.
Riaditeľ galérie potom odpovedal na otázky členov kultúrnej rady. Týkali sa napríklad vzťahu galérie k verejnosti a študentom, koncepcie výstav nežijúcich umelcov a príležitostí pre mladých umelcov. Člen rady František Glos ocenil myšlienku putovných výstav a ponúkol galérii priestory Gymnázia Jána Baltazára Magina vo Vrbovom.
Róbert Nemeček predstavil aj plány na najbližšie dva roky. V tomto roku to budú výstavy krajinárov TTSK Rodný môj kraj – kolektívna, tematická výstava formou otvoreného salónu pre výtvarníkov s celokrajským dosahom, výstava Juraja Dolana Asymetria, spoločná výstava výtvarníkov TTSK Akt vo výtvarnom umení, výstava grafického diela, plagátov, logotypov a typografií pri príležitosti životného jubilea 70 rokov Dušana Junka, výstava Oľgy Bartošíkovej, celoslovenská  výstava Zobrazenie solúnskych bratov v dielach slovenských výtvarníkov a v závere roka sa budú prezentovať Alena Piatrová, Boris Jirků a Miloš Balgavý.
Ďalším zaujímavým projektom by malo byť medzinárodné sympózium „Veľký formát", ktoré galéria plánuje realizovať v roku 2014 v priestoroch Synagógy – Centra súčasného umenia, kde by sa po jeho skončení mohli s prácami výtvarníkov zoznámiť aj návštevníci v Trnave a galériách Poľsku, Rakúsku, Česku a Maďarsku.
Najbližšie zasadnutie rady bude 11.4.2013.
Ivan Krajčovič

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW