Župa motivuje stredoškolákov zapojiť sa do systému duálneho vzdelávania

Publikované: 04.04.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

Trnavská župa rozvíja systém duálneho vzdelávania a balíkom výhod motivuje študentov svojich stredných škôl, aby sa doň zapojili. Ide o jedinečnú formu štúdia, ktorá účelne kombinuje získavanie teoretických znalostí s ich aplikáciou v praxi. Študenti si okrem obohatenia svojho životopisu aj zarobia. Aktuálne je voľných približne 550 miest u zamestnávateľov.

„Na zapojenie sa do systému duálneho vzdelávania v trnavskej župe motivujeme potenciálnych študentov balíkom výhod. Prváci dostanú na rozbeh mesačné štipendium vo výške 50 eur. Získajú aj duálnu BUS kartu, s ktorou môžu cestovať po celom kraji prímestskými autobusmi bezplatne až do konca štúdia na strednej škole,“ informoval trnavský župan Jozef Viskupič.

Oproti augustu minulého roka stúpol počet uzatvorených duálnych zmlúv o viac ako tretinu na 155. Počet zapojených škôl sa zvýšil z 20 na 25 a od septembra pribudnú ďalšie. V priebehu tohto školského roka sa počet zamestnávateľov zapojených do systému duálneho vzdelávania zvýšil zo 169 na 209.

„Teší nás, že napriek prakticky už rok zatvoreným školám a mnohým prevádzkam sa počet prvákov zapojených v systéme duálneho vzdelávania znížil len minimálne, z 271 na 258. Zamestnávateľom, ktorí majú v kontexte pandémie zvýšené náklady, štát refunduje až do 1.000 eur na prváka,“ povedal riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK Stanislav Pravda.

Termín na doručenie prihlášky na vzdelávanie v strednej škole zákonným zástupcom žiaka alebo plnoletým žiakom riaditeľovi základnej školy je do 8. apríla 2021. Trnavská župa ponúka pestrú paletu študijných a učebných odborov na svojich 45 stredných školách. V septembri môžu prijať spolu 3.721 študentov. Oproti prebiehajúcemu školskému roku to je o 154 viac.

Prehľad stredných škôl je dostupný v online brožúre „Kam na strednú“. Viac informácií o školách a zamestnávateľoch v systéme duálneho vzdelávania v trnavskej župe je možné získať na https://www.trnava-vuc.sk/12218-sk/dualne-vzdelavanie, prípadne prostredníctvom obrátenia sa na info.dual@trnava-vuc.sk alebo 033 55 59 425.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW