Župa ocenila dvadsiatku výnimočných študentov stredných škôl

Trnavský samosprávny kraj pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva vybral a odmenil dvadsať študentov stredných škôl za ich mimoriadny úspech vo vedomostných olympiádach a športových súťažiach. Župné štipendium vo výške 500 eur si študenti prevzali v priestoroch záhradnej čitárne v areáli Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave.

„Gratulujem všetkým študentom župných stredných škôl, ktorým sa darí dosahovať výnimočné úspechy, a zároveň ukážkovo prezentujú seba, svoje rodiny, školu aj Trnavský kraj. Cesta za ich úspechmi si vyžaduje talent, odhodlanie, zodpovedný prístup ale aj plnohodnotné podmienky. Práve vytvorenie zodpovedajúcich podmienok pre rozvoj mladých talentov je výzvou pre nás všetkých. Výzvou pre súkromný aj verejný sektor, ktorý môže zabrániť trvalému odlivu mozgov do zahraničia, prípadne vytvoriť dostatočnú motiváciu k tomu, aby sa mladé talenty na konci dňa vrátili späť na Slovensko. Ďakujem dvadsiatke ocenených študentov, že svojimi úspechmi, skúsenosťami, poznaním a ľudským i profesijným potenciálom tvoria príbeh nášho kraja a celej krajiny,uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Desiatich študentov župa ocenila za mimoriadne výsledky vo vedomostných súťažiach. Medzi nimi je napríklad Peter Michal z Gymnázia Vojtecha Mihálika zo Serede. V celoštátnom kole súťaže Mladý Európan skončil na 1. mieste, pričom sa pravidelne zapája do matematických a informatických súťaží. Štipendium získala aj Alexandra Hornáková z Gymnázia J. Hollého v Trnave, ktorá dosiahla úspech v podobe 3. miesta na celoštátnom finále súťaže Hviezdoslavov Kubín. Okrem toho vyhrala celoslovenské kolo v prednese v anglickom jazyku. Elise Mária Ábelová z Gymnázia P. de Coubertina v Piešťanoch si prevzala župné štipendium za 2. miesto v celoštátnom kole olympiády v anglickom jazyku a za popredné umiestnenia v stredoškolskej odbornej činnosti.

V kategórií športových úspechov získal štipendium Adam Hagara zo Spojenej školy v Trnave. Na Majstrovstvách Európy v krasokorčuľovaní obsadil 23. miesto a zároveň sa stal majstrom Slovenska v krasokorčuľovaní. Študentka Spojenej školy v Holíči Nina Hanzalíková sa stala majsterkou sveta a Európy v športovej gymnastike. Štipendium si prevzala aj za 1. miesto v súťaži Slovakia Winter cup. Medzi štipendistami bol ocenený aj Peter Strečanský zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Piešťanoch. Stal sa majstrom Slovenska vo veslovaní a na Majstrovstvách sveta obsadil tretie miesto.

Zoznam ocenených študentov je dostupný v prílohách nižšie, a informácie o úspechoch študentov župných stredných škôl sú pravidelne zverejňované aj na https://www.trnava-vuc.sk/13804-sk/aktivity-organizacii.

Zoznam všetkých 44 škôl v Trnavskom kraji spolu s informáciami o štúdiu nájdete v brožúre https://bit.ly/brozura2023.

Župa motivuje študentov jej stredných škôl pravidelne, a poskytuje im mesačné štipendiá vo výške 50 eur a ďalšie atraktívne výhody týkajúce sa bezplatného cestovania prímestskými autobusmi a bezplatného ubytovania v internátoch pre študentov, ktorí sú zapojení do systému duálneho vzdelávania. Od aktuálneho školského roka sú tieto benefity dostupné aj pre študentov vo vybraných nedostatočne obsadených a perspektívnych odboroch.