Župa otvorila brány svojich múzeí, galérií a osvetových stredísk

Publikované: 21.04.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

Trnavský samosprávny kraj otvoril v týždni od pondelka 19. apríla 2021 múzeá, galérie a osvetové strediská vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Podmienkou ich návštevy je dodržiavanie preventívnych opatrení vrátane obmedzenia počtu ľudí podľa rozlohy priestoru. Návštevníci sa musia preukázať certifikátom o negatívnom teste na ochorenie Covid-19 a nosiť respirátor. Bližšie informácie a otváracie hodiny každého zo znovuotvorených krajských kultúrnych zariadení sú zverejnené na ich webových stránkach a profiloch na sociálnych sieťach.

„Som veľmi rád, že môžeme po takmer štyroch mesiacoch sprístupniť širokej verejnosti výstavné priestory v našich múzeách, galériách a osvetových strediskách. Viaceré  z nich pripravili pre návštevníkov nové výstavy. Vzhľadom na aktuálnu situáciu nie je možné organizovanie skupinových prehliadok a hromadných podujatí.  Pri návšteve kultúrnych inštitúcií je  potrebné dodržiavať platné protiepidemické opatrenia,“ pripomenul riaditeľ Odboru kultúry a športu Úradu TTSK Peter Kadlic.

Galéria Jána Koniarka v Trnave ponúka hneď tri výstavy – výber z aktuálnej tvory slovenského maliara Adama Šakového, retrospektívnu výstavu maliara a grafika Jána Fila k 100. výročiu jeho narodenia a prezentáciu súčasnej tvorby Margaréty Petržalovej.

V Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici je nainštalovaná výstava Alexandra Salontaya s názvom Zásielka II. Ide o reprízu výstavy, ktorú si v priestoroch Galérie Jána Koniarka v Trnave minulé leto pozrela aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

V Záhorskom múzeu v Skalici môžu návštevníci vidieť výstavu Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Záhoria, ktorá je venovaná rodinným zvykom v minulosti a zameriava sa na tri kľúčové udalosti v živote človeka: narodenie, svadbu a pohreb.

Vlastivedné múzeum v Galante ponúka návštevníkom výstavu Tretia cesta – Odkaz Hanzy, ktorá je venovaná dejinám družstevného hnutia Hanza sídliaceho v období rokov 1925-1945 v Galante.

Všetkých 18 župných kultúrnych inštitúcií bolo pre verejnosť uzatvorených od 19. decembra 2020. Knižnice otvorili brány pre návštevníkov 8. marca 2021. Na otvorenie pri postupnom uvoľňovaní opatrení čakajú ešte Divadlo Jána Palárika v Trnave a Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW