Župa pokračuje v rozvoji občianskej spoločnosti, vytvorí informačné body vo všetkých okresoch

Krajská inovačná rozvojová agentúra (KIRA) uzatvorila v utorok 8. novembra 2022 memorandum o spolupráci s ôsmimi občianskymi združeniami. Jeho cieľom je podpora rozvoja občianskej spoločnosti prostredníctvom informačných a kontaktných bodov priamo v území.

„Aktívnym ľuďom a organizáciám vytvárame priestor a stabilné zázemie pre realizáciu projektov v prospech rozvoja kraja. V tejto súvislosti poskytujeme široké spektrum dotácií a nedávno sme zorganizovali prvú výročnú konferenciu. V nastavenom trende pokračujeme a začíname ďalšiu užitočnú spoluprácu. So zástupcami občianskych združení vytvoríme osem ‚Infobodiek'. Budeme v nich poskytovať informácie a rady, ako sa aktívne zapojiť do života v kraji, ako založiť občianske združenie alebo ako pripraviť kvalitnú projektovú žiadosť,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že sa budú nachádzať vo všetkých siedmich okresných mestách a v Seredi. Ich kontaktné informácie budú zverejnené čoskoro.

´Infobodka´ je konceptom kontaktného centra pre občianske združenia a iniciatívy pôsobiace v oblasti občianskej spoločnosti v jednotlivých okresoch Trnavského kraja. Prostredníctvom projektu sa iné občianske združenia či záujemcovia o neziskový a komunitný sektor z daného okresu môžu informovať o možnostiach ako založiť vlastnú organizáciu, napísať projekt alebo ako požiadať o grant. Môžu tak získať pomoc od etablovaných a skúsených aktérov dlhodobo pôsobiacich v neziskovom sektore.

„Okrem iného, KIRA sa podieľa aj na rozvoji občianskej spoločnosti. Pokračujeme v úsilí o zefektívnenie komunikácie župy a neziskového sektora. Zameriavame sa na prehĺbenie vzájomného pochopenia problémov a potrieb, ako aj na sieťovanie neziskových organizácií a občianskych združení naprieč celým Trnavským krajom. V ‚Infobodkách' bude tiež priestor na prepájanie aktívnych ľudí a sprostredkovávanie dobrovoľníckych príležitostí,“ uviedol zástupca riaditeľa KIRA Marek Krnáč.

„Cieľom projektu je naštartovanie spolupráce neziskových a občianskych združení. Náplňou práce ‚Infobodiek' bude, okrem poskytovania informácií či pomoci pri založení vlastnej organizácie, organizácia výročného stretnutia neziskových organizácií a občianskych združení z daného okresu, zdieľanie príkladov dobrej praxe, komunikácia s Úradom TTSK a ďalšie aktivity na zlepšenie postavenia tretieho sektora v Trnavskom kraji,“ uviedla Miroslava Sabová Dudášová z KC PRIESTOR v Seredi, ktoré bude zastrešovať jednu z Infobodiek.

Ďalšími participujúcimi organizáciami sú Reuse Centrum Baterkáreň Trnava, OZ Hanza Galanta, Senica 2.0, ETC Skalica, OZ Komunita Dunajská Streda, OZ Myška Piešťany a OZ Čas pre rodinu Hlohovec.

Pri príležitosti septembrovej konferencie Spolu tvoríme kraj vznikla brožúra o aktivitách trnavskej župy na rozvoj občianskej spoločnosti. Je dostupná online na https://trnava-vuc.sk/konferencia-obcianskej-spolocnosti/.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW