Župa ponúkne bezplatné ubytovanie pre študentov v systéme duálneho vzdelávania

Publikované: 29.06.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

„Pokračujeme v plnení sľubov. Župný balík duálnych výhod sme opäť rozšírili. K štipendiám a bezplatnému cestovaniu v prímestských autobusoch sme pridali bezplatné ubytovanie v župných internátoch. Takto chceme motivovať mladých ľudí, aby sa prihlásili do systém duálneho vzdelávania, ktorý je jedinečnou formu štúdia, pretože účelne kombinuje získavanie teoretických znalostí s ich aplikáciou v praxi,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Študenti si okrem nadobudnutia zručností a obohatenia svojho životopisu v rámci duálneho vzdelávania aj zarobia. Pre prvákov sú pripravené štipendiá vo výške 50 eur mesačne. Bezplatné ubytovanie môžu dostať počas prvého a druhého ročníka. Duálna BUS karta, vďaka ktorej môžu bezplatne cestovať v prímestských autobusoch, im platí počas celej dĺžky štúdia na strednej škole.

Oproti augustu minulého roka stúpol počet uzatvorených duálnych zmlúv o viac ako tretinu, a to na 155. Počet zapojených škôl sa zvýšil z 20 na 25 a od najbližšieho septembra pribudnú ďalšie. V priebehu tohto školského roka sa počet zamestnávateľov zapojených do systému duálneho vzdelávania zvýšil zo 169 na 209.

Od septembra 2022 budú možnosť bezplatného ubytovania v župných internátoch môcť využiť aj študenti prvého a druhého ročníka, ktorí sa vzdelávajú v nedostatkových študijných a učebných odboroch, ako napríklad murár, tesár alebo mäsiar. Kompletný zoznam odborov, ktoré bude župa intenzívnejšie rozvíjať, bude predstavený koncom tohto roka. Pre týchto študentov župa pripravuje aj štipendiá. Všeobecne záväzné nariadenia, podľa ktorého budú prideľované, by mali krajskí poslanci schváliť na mimoriadnom zasadnutí koncom júla tohto roka.

Jozef Viskupič, trnavský župan

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW