Župa posilňuje spoluprácu s taiwanským regiónom

Trnavský samosprávny kraj posilňuje dobré vzťahy so zahraničnými regiónmi, ako aj zastúpeniami krajín na Slovensku. Od roku 2022 spolupracuje župa aj s taiwanským regiónom Yilan, a to na základe dohody o vzájomnej spolupráci, v rámci ktorej bude v taiwanskom prístave Su’ao osadený pamätník venovaný Móricovi Beňovskému. Trnavská župa nadviazala s regiónom Yilan spoluprácu aj v ďalších oblastiach.

„Veľmi ma teší, že vytvárame a naďalej rozvíjame dobré vzťahy s regiónmi ďaleko za hranicami nášho kraja, Slovenska, ale aj Európy. Už viac ako rok spolupracujeme s taiwanským regiónom Yilan vo viacerých oblastiach. Jednou z prvých naplánovaných spoločných aktivít je osadenie pamätníka Mórica Beňovského priamo na Taiwane v prístave, na ktorom sa pred vyše 250 rokmi vylodil po úteku z vyhnanstva. Pamätník je už hotový a v prístave Su’ao bude osadený budúci rok,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič, pričom sa s vedúcim zastúpenia Taipei na Slovensku David Lee stretol počas uplynulého mesiaca.

Spolupráci s regiónom Yilan predchádzala pracovná cesta predstaviteľov župy na Taiwane ešte v septembri 2019. Jej cieľom bola prezentácia Trnavského kraja potenciálnym investorom a rozvoj vzájomnej spolupráce v oblasti hospodárstva a obchodu. Dohodu o vzájomnej spolupráci Trnavského samosprávneho kraja s regiónom Yilan schválili krajskí poslanci na svojom zasadnutí v máji 2022.

 

„Som vďačný za spoluprácu s Trnavským krajom a práve v podobe Mórica Beňovského nás spája história a verím, že aj budúcnosť. Sme otvorení aj ďalším formám spolupráce a podpory. Nedávno som navštívil mládežnícky hokejový turnaj v Trnave a pozitívne ma prekvapili mladé talenty. S pánom županom sme sa zhodli, že je potrebné talentovaných hráčov podporovať. Verím, že podobné talenty nám budú rásť aj na Taiwane,“ povedal vedúci zastúpenia Taipei na Slovensku David Lee.

 

Trnavský samosprávny kraj sa zapája do diania na európskej scéne prostredníctvom Zastúpenia TTSK v Bruseli, kde počas minulého roka otvoril aj svoju kanceláriu. Podpredseda TTSK József Berényi zastupuje kraj v Európskom výbore regiónov i v medziregionálnej skupine pre automobilový priemysel v Karpatskej skupine. TTSK je členom Združenia pre súdržnosť („Cohesion Alliance“), Združenia automobilových zručností („Automotive Skills Alliance“) a podieľal sa na vzniku Združenia automobilových regiónov („Automotive Regions Alliance“).

 

Župa dlhodobo spolupracuje s viacerými regiónmi v rámci Európy. S partnerským Juhomoravským krajom oslávila župa minulý rok 15. výročie intenzívne spolupráce, ktorú povýšili spoločným založením Európskeho zoskupenia územnej spolupráce (EZÚS) Veľká Morava. Okrem toho župa spolupracuje na základe memoránd napríklad s rakúskou spolkovou krajinou Dolné Rakúsko, gréckou Krétou či Varaždínskou župou v Chorvátsku.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW