EnglishHungarianSlovakUkrainian

Župa poskytuje bezplatnú službu domáceho tiesňového volania osamelým seniorom

Publikované: 01.06.2021 | Naposledy aktualizované 22.02.2022

„V októbri minulého roka sme spustili jedinečnú službu domáceho tiesňového volania. Je určená pre obyvateľov Trnavského kraja, ktorí bývajú osamote. Ide predovšetkým o seniorov a zdravotne znevýhodnených ľudí. Takto zvyšujeme pocit bezpečia samotným obyvateľom, ako aj ich rodinným príslušníkom. Túto službu bezplatne poskytujeme už 80 obyvateľom 23 obcí a miest. Do konca roka máme v pláne navýšiť počet užívateľov na 200 po celom kraji,“ upresnil trnavský župan Jozef Viskupič s dôvetkom, že župa je ďalej otvorená spolupráci s obcami mestami, ktoré aktívne oslovuje.

Tlačidlo tiesňového volania je ľahko prenosné, možno ho nosiť ako náramok na zápästí alebo prívesok na krku. Je odolné voči vode a vlhkosti, čo umožňuje mať ho na dosah napríklad aj pri sprchovaní. Pevná základňa, ktorá je v domácnosti strategicky umiestnená, zabezpečuje telefonické spojenie s dispečingom po stlačení SOS tlačidla. Trnavská župa hradí všetky náklady spojené s inštaláciou základne v domácnosti klienta, ako aj služby non-stop dispečingu v spolupráci s Asociáciou samaritánov Slovenskej republiky.

„Služba domáceho tiesňového volania umožňuje klientom zavolať pomoc. Vyškolený personál dispečingu následne situáciu vyhodnotí a skoordinuje ďalší postup. Medzi alternatívy riešenia patrí konzultácia s lekárom alebo privolanie pomoci. Ku koncu mája túto službu klienti využili už 349-krát, pričom v 13 prípadoch bola privolaná záchranná zdravotná služba,“ skonštatoval župan Viskupič s tým, že dispečing súčasne vykonáva preventívne volania klientom za účelom preverenia zdravotného stavu.

Jozef Viskupič, trnavský župan

Prečítajte si tiež

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram