Župa poskytuje bezplatnú službu domáceho tiesňového volania osamelým seniorom

Publikované: 01.06.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

„V októbri minulého roka sme spustili jedinečnú službu domáceho tiesňového volania. Je určená pre obyvateľov Trnavského kraja, ktorí bývajú osamote. Ide predovšetkým o seniorov a zdravotne znevýhodnených ľudí. Takto zvyšujeme pocit bezpečia samotným obyvateľom, ako aj ich rodinným príslušníkom. Túto službu bezplatne poskytujeme už 80 obyvateľom 23 obcí a miest. Do konca roka máme v pláne navýšiť počet užívateľov na 200 po celom kraji,“ upresnil trnavský župan Jozef Viskupič s dôvetkom, že župa je ďalej otvorená spolupráci s obcami mestami, ktoré aktívne oslovuje.

Tlačidlo tiesňového volania je ľahko prenosné, možno ho nosiť ako náramok na zápästí alebo prívesok na krku. Je odolné voči vode a vlhkosti, čo umožňuje mať ho na dosah napríklad aj pri sprchovaní. Pevná základňa, ktorá je v domácnosti strategicky umiestnená, zabezpečuje telefonické spojenie s dispečingom po stlačení SOS tlačidla. Trnavská župa hradí všetky náklady spojené s inštaláciou základne v domácnosti klienta, ako aj služby non-stop dispečingu v spolupráci s Asociáciou samaritánov Slovenskej republiky.

„Služba domáceho tiesňového volania umožňuje klientom zavolať pomoc. Vyškolený personál dispečingu následne situáciu vyhodnotí a skoordinuje ďalší postup. Medzi alternatívy riešenia patrí konzultácia s lekárom alebo privolanie pomoci. Ku koncu mája túto službu klienti využili už 349-krát, pričom v 13 prípadoch bola privolaná záchranná zdravotná služba,“ skonštatoval župan Viskupič s tým, že dispečing súčasne vykonáva preventívne volania klientom za účelom preverenia zdravotného stavu.

Jozef Viskupič, trnavský župan

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW