Župa postavila nový depozitár v priestoroch Žitnoostrovského múzea v Dunajskej Strede

Trnavský samosprávny kraj postavil novú budovu depozitáru v areáli Žitnoostrovského múzea v Dunajskej Strede. Nový moderný administratívny a skladový objekt bude slúžiť na uskladnenie zbierkových predmetov. Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo v stredu 5. júna 2024 za účasti trnavského župana Jozefa Viskupiča a vicežupana kraja Józsefa Berényiho

„Ukončili sme výstavbu nového a moderného depozitáru v blízkosti Žltého kaštieľa, kde má župné múzeum v Dunajskej Strede svoje výstavné priestory. Depozitár sme vybavili technológiami a v budove sme zriadili reštaurátorskú dielňu aj modernú multifunkčnú knižnicu s archívom. Za dôležité považujem, že sme vybudovali zázemie pre personál nášho múzea a vytvorili im plnohodnotné podmienky na prácu,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že celková cena stavebných prác bola financovaná z rozpočtu župy, a to vo výške viac ako 1,1 milióna eur.

Nová budova má dve poschodia, pričom depozitárne priestory sa nachádzajú na prízemí, ako aj v  suteréne s celkovou podlahovou plochou takmer 300m2. V rámci suterénu vznikla aj reštaurátorská dielňa a konzervátorské pracovisko. Skladové priestory sú prístupné z exteriéru bránou cez rampu s možnosťou pohodlného presunu a zbierkových predmetov a sú vybavené technológiami umožňujúcimi bezpečné uloženie zbierkových predmetov predstavujúcich kultúrne dedičstvo nevyčísliteľnej hodnoty.

Na poschodí sa nachádza prevádzkovo-administratívne zázemie. Jeho súčasťou je päť oddelených administratívnych priestorov pre personál prevádzky múzea, hygienické zázemie, kuchynka, archív a moderná multifunkčná knižnica s archívom. Presunutím týchto pracovísk do novej budovy sa uvoľnili priestory v historickej budove Žltého kaštieľa, ktoré po adaptácii získajú novú funkciu ako moderný výstavný priestor.

 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW