Župa pozýva na festival duševného zdravia v Galante

Trnavský samosprávny kraj, občianske združenie Navzájom lepší a Domov sociálnych služieb v Zavare pripravil festival holistického zdravia „Tu a teraz“. Uskutoční v piatok 26. augusta 2022 v areáli Centra sociálnych služieb Galanta a v priľahlom parku Saleziánskeho domu. Podujatie je vyvrcholením úspešného prvého podporného projektu pre pomáhajúce profesie „5P“ zameraného na prevenciu syndrómu vyhorenia a podporu mentálneho aj fyzického zdravia.

„Najmä v posledných rokoch sme svedkami, že podpora duševného zdravia je potrebná v každom veku aj profesii. Obzvlášť to platí v oblasti poskytovania sociálnych služieb. Pri pomoci druhým nesmú ani ľudia v pomáhajúcich profesiách zabúdať na seba. Celodenný festival Tu a teraz upriamuje pozornosť na zdravie duše aj tela. Teším sa, že pozvanie do diskusií prijali známe tváre, ako napríklad Braňo Jobus, Katka Koščová alebo známy český psychiater a spisovateľ Max Kašparů,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Festival začne o 10. hodine a potrvá do podvečerných hodín. Organizátori rozdelili areál centra sociálnych služieb pre návštevníkov festivalu na viacero zón. Súčasťou programu budú kultúrne vsuvky, beseda s Braňom Jobusom, diskusia s Maxom Kašparů na tému životnej rovnováhy, ako aj prednáška o fyzickom zdraví a postcovidovej rehabilitácii. Návštevníci budú môcť využiť príležitosť nahliadnuť do Centra sociálnych služieb Galanta v rámci Dňa otvorených dverí.

V oddychovej si prídu na svoje priaznivci dobrého čaju, muzikoterapie či maľovania mandál. V zóne zdravia môžu záujemcovia absolvovať diagnostiku životných funkcií, či rašelinové zábaly a masáže. Edukačná zóna predstaví koncepciu „5P“ a rôzne kognitívne programy. Organizátori pripravili aj detskú  zónu, ktorá ponúkne tvorivé dielne aj skákací hrad. Samozrejmosťou je gastro zóna, predajné stánky výrobkov klientov zariadení sociálnych služieb z Galanty.

„Po náročnom období pandémií môžeme vyjsť z virtuálneho sveta do opätovného reálneho vytvárania komunít a spolu zažiť pocit tu a teraz. Okrem zaujímavých hostí a atraktívneho programu budeme na našom festivale predstavovať inšpiratívny, a dovolím si tvrdiť, že aj výnimočný diár na rok 2023. Som presvedčená, že aj takto upriamime pozornosť na dôležitosť témy duševného zdravia. Teším sa na množstvo ľudí z celého kraja, s ktorými zažijeme krásny deň,“ uviedla riaditeľka občianskeho združenia Navzájom lepší Tatiana Pavlovičová.

Podujatie bude vyvrcholením projektu „5P“, ktorý vznikol na podporu pracujúcich v pomáhajúcich profesiách, a je realizovaný od roku 2019. V jeho rámci sa v roku 2021 uviedla kniha Navzájom lepší, ktorej hlavnou myšlienkou je vyváženosť medzi pracovným a osobným životom. Do projektu 5P sa doposiaľ zapojilo viac ako 1.000 zamestnancov zariadení sociálnych služieb, ktoré zriaďuje Trnavský samosprávny kraj. V budúcnosti je v pláne rozšírenie služieb postcovidovej rehabilitácie, doplnenie o teambuildingy, programy aktívneho života, diskusie, prednášky, turistika, kognitívne programy, každoročný festival a iné.

Centrum sociálnych služieb Galanta, ktoré je zastrešené Domovom sociálnych služieb Zavar, otvoril Trnavský samosprávny kraj v decembri 2019. Odvtedy poskytuje starostlivosť o pacientov s novodobými diagnózami, ako sú skleróza multiplex, svalová dystrofia alebo Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Jeho súčasťou je aj školiace stredisko pre zamestnancov v sociálnych službách. Centrum sa nachádza sa v jednej z budov, ktoré využívalo neslávne známe resocializačné zariadenie Čistý deň. O prinavrátenie druhej takejto budovy, ktorá sa nachádza na druhej strane cesty, sa župa dodnes usiluje súdnou cestou.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW