Župa pre ukrajinských utečencov zabezpečuje ubytovanie, stravu a vzdelávanie

Publikované: 16.03.2022/ Aktualizované: 29.04.2022

Trnavský samosprávny kraj zabezpečuje potrebnú pomoc ukrajinským utečencom. Prvé ubytovacie kapacity dal k dispozícii na internáte Strednej odbornej školy technickej v Galante. Vo svojich ubytovacích zariadeniach má župa pripravených ďalších 300 lôžok.

„Na našom internáte v Galante sme vyčlenili 51 miest pre utečencov z Ukrajiny, ktorí požiadali alebo požiadajú o dočasné útočisko. Týmto ľuďom zabezpečíme stravu, tlmočenie do slovenčiny, psychologickú aj materiálnu pomoc. Okrem toho im poskytujeme dôležité informácie k rýchlejšej adaptácii a orientácii v novom, bezpečnom prostredí. Ďalšie ubytovacie kapacity pripravujeme v Dunajskej Strede, Senici a Trnave,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Kraj súčasne reaguje na dopyt po vzdelávaní Ukrajincov v župných stredných školách. Po podmienečnom prijatí začnú s odborným vyučovaním a štúdiom slovenského jazyka. Podmienky stanovuje manuál ministerstva školstva.

Ako avizoval župan Viskupič, „už na najbližšom zasadnutí krajského zastupiteľstva, ktoré bude koncom marca, budeme rozhodovať o súbore opatrení v „balíčku pre Ukrajinu“. Jeho súčasťou budú zmeny umožňujúce odpustenie poplatkov za ubytovanie a stravovanie ukrajinským študentom. Už dnes môžu bezplatne cestovať prímestskými autobusmi v Trnavskom kraji.“

Župa priebežne hľadá dobrovoľníkov, ktorých úlohou bude koordinácia pomoci pre utečencov v Galante a ďalších mestách. Záujemcovia o sa môžu prihlásiť na krajpomaha@trnava-vuc.sk. Ďalšie informácie sú dostupné na webovej podstránke župy.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW