Župa pri príležitosti 70. výročia Galantskej knižnice oznámila výstavbu jej novej budovy

Publikované: 05.04.2022/ Aktualizované: 29.04.2022

V utorok 5. apríla 2022 sa uskutočnila slávnostná akadémia pri príležitosti 70. výročia založenia Galantskej knižnice, ktorá je príspevkovou organizáciou Trnavského samosprávneho kraja.

V rámci programu trnavský župan Jozef Viskupič oznámil, že v júni bude vyhlásená architektonická súťaž na návrh novej budovy knižnice. Projekt výstavby prvej budovy verejnej knižnice na Slovensku po roku 1989 plánuje župa zrealizovať vo svojom nevyužívanom areáli susediacom s parkom Neogotického kaštieľa.

„Dnes sme zakončili sériu podujatí, ktoré sprevádzali oslavy 70. výročia založenia Galantskej knižnice. Túto príležitosť sme symbolicky využili na oznámenie zámeru rozšírenia knižnice do nových priestorov. V júni vyhlásime architektonickú súťaž na návrh prvej budovy verejnej knižnice, ktorá bude na Slovensku postavená po Nežnej revolúcii. Vznikne v bývalom areáli strednej školy v tesnej blízkosti Neogotického kaštieľa. Galanta však získa oveľa viac ako novú budovu knižnice. V meste vytvoríme nový reprezentatívny kultúrno-spoločenský priestor. A z toho sa úprimne teším,“ avizoval trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že výsledky súťaže budú známe na jeseň.

Knižnica bola pôvodne umiestená v Kultúrnom dome na ulici Československej armády. Priestorové podmienky knižnice sa zlepšili v roku 1970, keď sa presťahovala do Neogotického kaštieľa, kde získala šesť miestností a v roku 1972 aj siedmu. K významnej zmene došlo v roku 1973, keď sa knižnica presťahovala do novopostavenej administratívnej budovy Okresnej odborovej rady v Galante. Na prízemní tejto budovy boli knižnici odovzdané priestory s rozlohou 380 m².

V 90. rokoch začala knižnica poskytovať aj zvukové knihy pre nevidiacich a slabozrakých. V roku 1996 zmenila knižnica názov na Dudvážsku knižnicu a stala sa súčasťou Dudvážskeho kultúrneho centra. O rok neskôr začala ponúkať internetové pripojenie pre verejnosť. K svojmu pôvodnému názvu sa vrátila v roku 1999 a v roku 2002 prešla jej zriaďovateľská pôsobnosť na Trnavský samosprávny kraj.

„Už minulý rok sme pre návštevníkov knižnice pripravili niekoľko akcií k okrúhlemu výročiu našej knižnice. Vytvorili sme tiež zborník, výberové bibliografie, divadelné predstavenie a letný koncert. Teší ma, že sa nám podarilo zorganizovať aj záverečné slávnostné podujatie spojené s ohlásením štartu novej kapitoly v živote knižnice. Vďaka rozšíreniu priestorov knižnice do novej budovy budeme môcť poskytovať ešte kvalitnejšie knižničné služby a organizovať aj viac vzdelávacích podujatí pre všetky generácie našich čitateľov,“ doplnila riaditeľka knižnice Lívia Koleková.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW