Župa spustila výtvarno-architektonickú súťaž na Pamätník slobody slova vo Veľkej Mači

Publikované: 20.12.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

Cieľom súťaže, ktorú po odbornej stránke zastrešuje Inštitút Slovenskej komory architektov, je vytvoriť pietne miesto.

„Slobodu a demokraciu považujem za najdôležitejšie hodnoty našej spoločnosti. Za ich obranu zaplatili pred štyrmi rokmi dvaja mladí ľudia tú najvyššiu cenu. Preto sme sa podujali vytvoriť na mieste, kde Ján a Martina plánovali svoj spoločný život, pietne miesto. Želám si, aby nám i budúcim generáciám pripomínalo ich odkaz, odhodlanie a obetu,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Výtvarno-architektonickú súťaž, prípravu projektovej dokumentácie, stavebnú realizáciu víťazného návrhu, ako aj správu a údržbu pamätníka bude financovať Trnavský samosprávny kraj. Keďže vražda Jána a Martiny zarezonovala aj za hranicami krajiny, organizátori sa rozhodli, že do súťaže sa môžu prihlásiť aj zahraniční záujemcovia. Všetci účastníci musia splniť podmienky súťaže. Najlepšie návrhy, ktoré posúdi odborná porota budú finančne odmenené.

„Trnavskej župe a všetkým zainteresovaným ďakujem za iniciatívu zachovať spomienku na naše deti. Vítame zámer spraviť z okolia domu vo Veľkej Mači nielen pietne miesto, ale aj miesto, ktoré bude symbolizovať večnú túžbu po spravodlivosti a pravde,“ povedal Jozef Kuciak, otec Jána Kuciaka.

Lehota na predkladanie súťažných návrhov je do 4. apríla 2022. Víťaz bude známy začiatkom mája budúceho roka. Návrhy bude posudzovať deväťčlenná porota, ktorá je zložená zo šiestich odborníkov v oblasti architektúry a výtvarného umenia, trnavského župana Jozefa Viskupiča, otca zosnulého Jána Kuciaka a brata Martiny Kušnírovej.

„Viesť porotu je pre mňa veľkou cťou ako aj zodpovednosťou. Som presvedčená o tom, že mnohé návrhy domácich a zahraničných umelcov a architektov budú výnimočné, budú zohľadňovať citlivosť a empatiu nielen k samotnému miestu tragédie, ale najmä k samotnej udalosti, ktorá zásadným spôsobom zmenila identitu slovenskej spoločnosti,“ skonštatovala predsedníčka poroty Bohunka Koklesová, ktorá je rektorkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Informácie o súťaži a jej podklady sú zverejnené na webovej stránke https://slobodaslova.sk/

V roku 2018 trnavská župa udelila novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej Cenu slobody Antona Srholca in memoriam. Koncom roka 2019 na ich počesť zorganizovala župa konferenciu Slovensko proti všetkým mafiám, na ktorej vystúpili slovenskí aj talianski novinári a právnici.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW