Župa zabezpečila ranné a nočné vlakové spoje medzi Leopoldovom a Hlohovcom

Publikované: 02.04.2022/ Aktualizované: 29.04.2022

Trnavský samosprávny kraj zabezpečil pridanie ranných a večerných vlakových spojov medzi Leopoldovom a Hlohovcom nad rámec aktuálne platného grafikonu. Operatívne tak zareagoval na požiadavky obyvateľov dochádzajúcich do práce počas kompletnej uzávery cestného mosta cez rieku Váh v Hlohovci. Dodatočné spoje, ktoré budú premávať od 4. apríla 2022 predbežne do 20. októbra 2022, kraj objednal u Železničnej spoločnosti Slovensko na vlastné náklady.

„Okamžite sme reagovali na uzavretie hlohoveckého mosta, ktoré prišlo v záujme zachovania bezpečnosti a zdravia o tri týždne skôr, ako bolo pôvodne plánované. Do praxe sme uviedli upravené cestovné poriadky prímestskej autobusovej dopravy, vďaka ktorým sa cestujúci dostanú aj na železničné stanice. Vlakové spojenia medzi Hlohovcom a Leopoldovom sú v aktuálnom grafikone výrazne posilnené. Navyše sme iniciatívne objednali ďalšie vlaky, a to skoro ráno a neskoro večer. Týmto krokom sme vyšli v ústrety zamestnancom, ktorí pracujú na zmeny. Ďakujem Železničnej spoločnosti Slovensko, že operatívne vyhovela našej žiadosti," povedal trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že kraj za výkony zaplatí viac ako 35-tisíc eur z vlastného rozpočtu.

Ranný pridaný spoj bude odchádzať z Leopoldova o 3:40 hod. s príchodom do Hlohovca o 3:46 hod. Vlak následne z hlohoveckej stanice odíde o 3:52 hod. a do Leopoldova príde o 3:58 hod. Uvedené spoje budú premávať denne, teda aj počas pracovných dní, víkendov a voľných dní.

Vlakový spoj, ktorý bude pridaný večer, bude mať pravidelný odchod z Leopoldova o 22:20 hod. s príchodom do Hlohovca o 22:26 hod. Vlak z hlohoveckej stanice odíde o 22:35 hod. s pravidelným príchodom do Leopoldova o 22:41 hod. Uvedené dva spoje budú premávať počas pracovných dní.

Trnavská župa v predstihu pripravovala opatrenia na zmiernenie vplyvu uzávery mosta na verejnosť. V spolupráci s ARRIVA Trnava a Železničnou spoločnosťou Slovensko ich chystala k termínu pôvodnej uzávery mosta pre cestnú dopravu 20. apríla 2022. Aj preto dokázala promptne reagovať po vylúčení všetkej dopravy z mosta od 30. marca 2022.

Ako doplnil župan Viskupič, „vďaka dlhej a náročnej príprave sme v spolupráci s partnermi zabezpečili nadväznosť vlakových a prímestských autobusových spojov. V rámci posilnených spojov v Hlohovci premáva aj kyvadlová doprava v úseku medzi železničnou stanicou a autobusovou stanicou po Hlohovú ulicu v centre mesta."

Most číslo 513-006 cez rieku Váh v Hlohovci má 343 metrov a nachádza sa na ceste II/513. Bol postavený v 60. rokoch, pričom už 40 rokov prakticky nebol opravovaný. V lete 2019, po diagnostike mosta, bola vylúčená nákladná doprava s váhou viac ako 12 ton. Cieľom župy bolo spomaliť tempo degradácie mosta tak, aby sa nemuselo pristúpiť k ďalším obmedzeniam, ako napríklad zúženiu jazdných pruhov alebo zníženia rýchlosti jazdy. Realizovaná komplexná rekonštrukcia mosta v hodnote 5,4 milióna eur výrazne predĺži jeho životnosť. Aktuálne informácie župa zverejňuje na špeciálnej webovej stránke www.hlohoveckymost.sk, kde sú zverejnené aj odkazy na cestovné poriadky a grafikony.

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Send this to a friend