Župa začína rekonštruovať Zrkadlovú sálu Divadla Jána Palárika

Publikované: 14.06.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

„Ukončili sme verejné obstarávanie na rekonštrukciu Zrkadlovej sály a vedľajšieho salónika na prvom poschodí Divadla Jána Palárika v Trnave. Do pokračovania komplexnej obnovy tejto historickej perly mesta investujeme ďalšieho pol milióna eur. Obnovená bude cenná výzdoba stien a stropov. Pribudnú nové lustre, ktoré odborníci vyrobia podľa dobových fotografií,“ avizoval trnavský župan Jozef Viskupič.

Práce na rekonštrukcii národnej kultúrnej pamiatky by sa mali začať v druhej polovici júna 2021. Ukončenie prác je naplánované na október tohto roka.

Štuková výzdoba stien a stropov bude obnovená v zmysle primárnej povrchovej úpravy z obdobia svojho vzniku. Pôvodný drevený obklad bude odborne zrenovovaný a v miestach poškodenia opravený. Obnovený bude aj vstupný portál, pričom po oboch stranách budú umiestnené zrkadlá. V divadelnom salóne bude opravená podlaha, vynovené budú aj šatne a sociálne zariadenia. Súčasťou rekonštrukcie je aj vybudovanie vzduchotechniky, ktorá bude zároveň klimatizovať.

Obnovou a kompletnou výmenou okien prešla v roku 2019 čelná fasáda divadla z Trojičného námestia. Vzhľad fasády sa vrátil do prvej polovice 19. storočia tak, ako ju v roku 1831 navrhol staviteľ Bernard Grünn.

V roku 2021 bola časť fasády divadla zo strany Divadelnej ulice zrenovovaná a jej štuková výzdoba obnovená v klasicistickom výraze. Tiež boli osadené historické repliky okien a drevených žalúzií, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou divadla.

Jozef Viskupič, trnavský župan

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Send this to a friend