Župa začne stavať Kreatívne centrum Trnava, o projekt sa zaujímala aj ministerka kultúry

Publikované: 20.07.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

O priebehu projektu sa v utorok 20. júla 2021 prišla informovať aj ministerka kultúry Slovenskej republiky Natália Milanová spolu so štátnou tajomníčkou rezortu Zuzanou Kumanovou.

„Pri vzniku Kreatívneho centra Trnava sa zameriame na vytvorenie priaznivého prostredia na rozvoj kreatívneho talentu a netechnologických inovácií. To znamená, že silnej komunite kreatívcov v našom regióne vytvoríme adekvátne podmienky na profesionálny rast. Budeme podporovať predovšetkým rozvoj ich podnikateľských zručností v rôznych oblastiach kultúrneho a kreatívneho priemyslu,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Celkový rozpočet projektu je viac ako 8 mil. eur. Až 7,7 milióna eur župa získala z eurofondov. Finančné prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu by mali byť preinvestované do konca roka 2023. Projekt počíta s desaťročnou udržateľnosťou.

Župa začiatkom júna 2021 podpísala zmluvu so zhotoviteľom rekonštrukcie v hodnote necelých 4,4 mil. eur, spoločnosťou DAG Slovakia. Momentálne prebieha kontrola verejného obstarávania stavebných prác sprostredkovateľským orgánom. Hneď po jej ukončení sa začnú stavebné práce, ktoré by nemali trvať dlhšie ako 17 mesiacov.

“Na ministerstve kultúry sa nám podarilo rozhýbať nezvládnutú decentralizovanú a centralizovanú výzvu, ktorých súčasťou bola aj táto výzva na kultúrno-kreatívne centrá (KKC). Dnes môžem povedať, že počet KKC nám stúpol na 10 a celková suma sa zvýšila na 85 miliónov eur. Bolo pre nás naozaj dôležité, aby sa tento projekt, ktorý sa riešil niekoľko rokov, dokázal zrealizovať. Do kultúry sa jednoznačne oplatí investovať - okrem spoločenského významu má tiež význam ekonomický. Dúfam, že keď sa do tohto priestoru vrátim, bude centrum hotové a dodá mu punc, aký si zaslúži,” povedala na dnešnej tlačovej konferencii v Trnave ministerka kultúry Natália Milanová.

Komplexná rekonštrukcia sa týka exteriéru aj interiéru budovy od suterénu až po strechu. Úplne nová bude elektroinštalácia či vzduchotechnika a pribudnú aj výťahy. Vo vynovených priestoroch vzniknú ateliéry, profesionálne grafické štúdiá, dielne na prácu s drevom a kovom, ako aj hudobné skúšobne a koncertné priestory či prednáškovú sálu. Navrhnuté sú aj oddychové zóny, kancelárie a obchodné priestory.

Počas rekonštrukcie bude župa intenzívne pripravovať programovú časť činnosti kreatívneho centra zameranú na rozvoj kreatívneho a podnikateľského potenciálu aktérov v regióne. V rámci tejto virtuálnej fázy chystá niekoľko verejných výziev, do ktorých sa budú môcť prihlásiť záujemcovia o pôsobenie v centre. Následne sa budú analyzovať a hodnotiť ich podnikateľské zámery, plány a prínosy.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW