Župa zrekonštruovala bývalý parný mlyn v obci Dolné Saliby, vznikol v ňom depozitár a výstavné priestory s unikátnou expozíciou

Publikované: 06.10.2022/ Aktualizované: 07.10.2022

Trnavský samosprávny kraj ukončil rekonštrukciu bývalého parného mlyna v Dolných Salibách, ktorý nadobudol do svojho vlastníctva v roku 2019. V obnovených priestoroch vznikol nový depozitár na odborné uskladnenie zbierkových predmetov a výstavná sieň v správe župného Vlastivedného múzea v Galante. Ich slávnostné otvorenie sa uskutočnilo 5. októbra 2022.

„Bývalý parný mlyn v Dolných Salibách slúžil ako sklad. Nebol v dobrom technickom stave a chátral. Rozhodli sme sa ho odkúpiť a dať mu nové využitie v podobe depozitára pre časť z 25-tisíc zbierkových predmetov Vlastivedného múzea v Galante. Toto riešenie teda splnilo dva účely naraz. Bonusom je vytvorenie novej výstavnej siene a stálej expozície, ktoré prispejú k oživeniu budovy,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Po dôslednej príprave župa zrealizovala obnovu budovy a novej expozície múzea, pričom investovala takmer 600-tisíc eur. Rekonštrukcia objektu, ktorá prebiehala od októbra minulého roka, sa týkala fasády, strešnej konštrukcie a jej krytiny. Prístrešok nad prednou rampou bol demontovaný podľa odporúčania Krajského pamiatkového úradu Trnava. Okolie budovy bolo upravené a spevnené, vznikli dve parkovacie miesta.

Trnavský vicežupan József Berényi skonštatoval, že „som hrdý, že sa nám podarilo kúpiť a zrekonštruovať bývalý parný mlyn v Dolných Salibách. Zachránili sme tak technickú pamiatku, ktorá je dominantou obce. Verím, že unikátna expozícia o parnom mlynárstve v novej výstavnej sieni priláka do nášho regiónu domácich aj zahraničných návštevníkov. Je jediná svojho druhu na Slovensku.“

Interiér budovy sa pri zachovaní jeho pôvodného výrazu upravil tak, aby zodpovedal požiadavkám na správne a bezpečné uskladnenie zbierkových predmetov. Opravený výťah umožní manipuláciu s ťažkými zbierkovými predmetmi.

Ako doplnil riaditeľ Vlastivedného múzea v Galante, „priestory na prvom poschodí budú slúžiť ako kancelárie a depozitár, ktorého ďalšie časti sú aj na druhom poschodí a v podkroví. Na prízemí vzniklo hygienické zázemie pre verejnosť a výstavná sieň. Inaugurovali sme v nej expozíciu o mlynárskom remesle, ktoré má v našom regióne bohatú tradíciu.“

Múzeum spravuje aj vzácne vodné kolové mlyny v Jelke a Tomášikove, v ktorých ponúka expozície o ľudovom mlynárstve. Trnavská župa v roku 2019 zrekonštruovala mlyn v Jelke a začne s obnovou mlyna v Tomášikove. Súčasťou projektu je aj vznik moderného návštevníckeho centra.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW