Župné Kreatívne centrum Trnava otvorilo svoje LABY a verejnosti predstavilo využitie technológií v kreatívnom procese

Kreatívne centrum Trnava (KCT) otvorilo v zrekonštruovanej budove na Hlavnej 17  nové priestory FabLABu a MediaLABu. Pri tejto príležitosti sa návštevníci KCT mohli od štvrtka 11. apríla do soboty 13. apríla aktívne zapojiť do workshopov, vyskúšať si virtuálnu realitu, zúčastniť sa podnetných prednášok a prehliadok novootvorených priestorov.

Počas uplynulých dní sme verejnosti ukázali, aké široké je využitie technológií a inovácií v tvorbe. Vďaka otvoreniu FabLABU a MediaLABU sa nám podarilo vytvoriť v trnavskom regióne komplexné zázemie pre podporu talentov, začínajúcich aj etablovaných podnikateľov v kultúrnom a kreatívnom priemysle. V KCT odteraz nájdete aj silné technické zázemie, ktoré pomocou najnovších technológií a softvéru umožní držať krok s trendami a povýši projekty na vyššiu úroveň vďaka profesionálnemu spracovaniu,uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Na workshopoch mohli záujemcovia pod vedením skúsených lektorov objaviť fascinujúci svet 3D modelovania, textúrovania a 3D tlače, vyskúšať si strih videa, tvorbu ilustrácií, či oboznámiť sa so základmi práce s grafickým tabletom. Okrem workshopov boli na programe aj prednášky. „Veľmi sa tešíme z účasti Michala Šabíka, ktorý popri práci v reklame a filme prednáša na VŠMU v Ateliéri vizuálnych efektov a v Ateliéri herného dizajnu. Pre KCT si pripravil prednášku a praktické ukážky tvorby reklám, zaujímavých produkcií s využitím 3D grafiky, Motion Capture a 3D skenovania,“ priblížila obsah prednášky Zuzana Bezáková.

Pri zostavovaní programu sme spolupracovali aj s našimi členmi, ktorí majú s využitím technológií v kreatívnom procese bohaté skúsenosti.“ Ilustrátor a režisér animovaných filmov Martin Smatana sa s publikom podelil o svoje skúsenosti s využívaním nástrojov umelej inteligencie v kreatívnom prostredí tak, aby si umelec aj naďalej zachoval svoj osobitný rukopis. Vyhľadávanou aktivitou bola aj virtuálna realita, ktorú zastrešil mladí tím z Creativeparku. Fanúšikovia tejto modernej formy zážitku si mohli vyskúšať VR nielen v hrách, ale aj vo vzdelávaní.

Vybavenie FabLABU a MediaLABU slúži nielen členom v ateliéroch Kreatívneho centra Trnava, ale prostredníctvom kurzov, či prenájmu bude môcť technológie využívať aj verejnosť. „Otvorenie LABOV bolo úvodnou ochutnávkou, ktorú chceme ďalej rozvíjať do komplexných kurzov pre rôzne cieľové skupiny. Hneď po otvorení spustíme dve výzvy pre začiatočníkov – program zameraný na 2D grafiku a základy 3D modelovania a 3D tlače,“ priblížila najbližšie plány Zuzana Bezáková.

Základnou myšlienkou FabLABOV (z anglického Fabrication Laboratory – výrobné laboratórium) je vytvoriť pre kreatívcov priestor, kde môžu zhmotniť svoje nápady. „FabLAB je predovšetkým o tvorení prototypov pomocou digitálneho dizajnu s využitím rôznych technologických prostriedkov. Je vybavený výkonnými pracovnými stanicami, grafickými tabletmi, veľkoformátovými a maloformátovými 3D tlačiarňami, 3D skenerom a vinylovou rezačkou,“ vysvetlila Zuzana Bezáková. MediaLAB prepája kreatívne, grafické a vzdelávacie aktivity, pre ktoré ponúka vybavenie najnovšími technológiami a softvérom pre virtuálnu realitu, grafickú tvorbu a programovanie. Technické zázemie Kreatívneho centra Trnava okrem LABOV dotvára dielňa na manuálnu prácu s rôznymi materiálmi. „Naši členovia tu môžu svoje projekty z dreva, kovu alebo plastu posunúť na vyššiu úroveň vďaka profesionálnemu spracovaniu pomocou CNC obrábacieho centra, sústruhu, laserovej rezačky, či programovateľného šijacieho a vyšívacieho stroja,“ uviedla Zuzana Bezáková.

Projekt Kreatívneho centra Trnava vznikol na základe spolupráce Trnavského samosprávneho kraja, mesta Trnava a Ministerstva kultúry SR a jeho celková cena bola stanovená na 8 miliónov eur. Na obnovu kultúrnej pamiatky a vybavenie Kreatívneho centra Trnava získala župa príspevok 7,7 milióna eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu /IROP). S mestom Trnava, ktoré je majiteľom budovy, sa župa dohodla na 14 ročnom prenájme, a to do roku 2034.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW