Bolo – nebolo alebo Podoby socialistickej každodennosti

Publikované: 06.07.2022 | Naposledy aktualizované 06.07.2022

13. júna 2022 sa socializmus „vrátil“ na Obchodnú akadémiu v Senici… Návrat to bol, samozrejme, symbolický - zásluhou tvorivého ateliéru študentov druhého ročníka bilingválneho štúdia v anglickom jazyku. Sú to tínedžeri narodení do demokracie a obdobie socializmu poznajú z hodín dejepisu alebo z rozprávania svojich starých rodičov, ktorí naň väčšinou nostalgicky spomínajú. V našom vedomí je zakorenená snaha na zlé zabúdať, jednoducho vytesniť všetko ťaživé. Pre mnohých socializmus znamenal istotu práce, pravidelný plat a sociálne istoty, a tak sa k nemu niektorí jednotlivci vo svojich spomienkach vracajú radi.

O tom sa presvedčili študenti, ktorých úlohou na začiatku „učenia sa inak“ bolo za pomoci svojich príbuzných pohľadať predmety z tejto doby a hlavne diskutovať o nej, porovnávať to, čo bolo, s tým, čím a ako žijeme dnes. Väčšinou došlo ku konfrontácii teoretických vedomostí získaných v škole s reálnymi spomienkami. Nie všetky boli pozitívne, študenti sa stretli aj s ľuďmi, ktorí boli totalitným režimom prenasledovaní a ich svedectvá obohatili študentskú burzu informácií spojenú s výstavou artefaktov z obdobia totalitného režimu v Československu.

Súčasťou vernisáže výstavy bol aj umelecký program, v ktorom sa študenti predstavili ako šikovní moderátori, tanečníci, hudobníci, recitátori alebo sprievodcovia expozíciou. Aj zásluhou pozvaných rodičov, starých rodičov a príslušníkov Klubu vojenskej histórie a pohraničnej stráže zo Záhorskej Vsi ožila doba totality a bolo porovnávaná s demokraciou.

Tvorivý ateliér bol koncipovaný ako „rovesnícke vzdelávanie“, a preto sme pozvali aj učiteľov a žiakov z okolitých základných škôl. Odozva bola mimoriadna! Niekoľko skupín žiakov za Senice, Gbiel, Brezovej a Sobotišťa sa  predposledný júnový týždeň prišlo pozrieť na to, ako vyzerala naša socialistická minulosť a so záujmom sa nechali neformálne poučiť od obchodkárov. Návšteva vzdelávacieho programu a výstavy bola pre nich príjemným spestrením blížiaceho sa konca školského roku.

Za všetkých aktérov a organizátorov tvorivého ateliéru na záver ich spoločný názor: „Je super touto formou vzdelávať aj ostatných študentov a je dobré, že na senickej obchodke máme možnosť realizovať takéto netradičné akcie!“

Mgr. Slavomíra Masrnová

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW