Erasmus+ mobilita našej školy v Litve 

Publikované: 13.06.2022 | Naposledy aktualizované 15.06.2022

V dňoch 06.06.2022 – 10.06.2022 sa desať našich študentov a dvaja sprevádzajúci učitelia zúčastnili mobility, ktorej ústrednou témou bola história a tradície, ale vrátili sa aj k téme predchádzajúcej mobility, k téme biodiverzity. Počas tohto intenzívneho týždňa študenti objavovali prírodné a kultúrne krásy litovského  okresu Ignalina, Aukštaitija národného parku a mesta Moletai. Zároveň sa spoločne s litovskými študentami oboznamovali s prepojeniami medzi históriou, tradíciami, ľudovou kultúrou, architektúrou, vedou a environmentálnymi stratégiami v Litve. 

Navštívili virtuálne edukačné centrum v Moletai, moderné litovské múzeum etnokozmológie, historický vodný mlyn v Ginučiai, múzeum včelárstva, vystúpili na kopec Ladakalnis, na ktorom sa nachádza dubová alej, venovaná všetkým litovským prezidentom, stretli sa s primátorom Ignaliny, preskúmali  zopár z 2000 prekrásnych jazier tohto okresu, pripravili a zrealizovali hodiny rovesníckeho vzdelávania o ceste ku slobode a nezávislosti litovskej a slovenskej republiky a naučili sa niekoľko litovských ľudových tancov a piesní.

Posledný deň strávili v meste Vilnius, kde si na pôde parlamentu pripomenuli 30. výročie litovskej ústavy, obete boja za nezávislosť z roku 1992 a porovnávali litovský a slovenský parlamentný systém. Počas prehliadky hlavného mesta spoznávali najmä jeho starú časť (s unikátnou "nezávislou republikou umelcov" Užupis), hrad Gediminas a mnohé ďalšie zákutia tejto turisticky vyhľadávanej destinácie.

Litovskí partneri boli starostlivými a srdečnými hostiteľmi, ktorí pre nás pripravili pestrý a veľmi obohacujúci program, takže sa nám ťažko s nimi lúčilo.  Veríme však, že budeme v našej spolupráci pokračovať ešte intenzívnejšie aj v budúcnosti. 

https://www.instagram.com/erasmus.biodiversity.history/

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW