Informačno-študijná návšteva v Bruseli

Publikované: 08.11.2023 | Naposledy aktualizované 08.11.2023

Minulý školský rok sa Gymnázium Vojtecha Mihálika v Seredi zapojilo okrem iných súťaží o EÚ aj do súťaže organizovanej NIVAMom, Mladý digitálny Európan. Súťaž bola úspešná pre dvoch našich študentov z oktávy, ktorí získali neskromne 1. a 2. miesto. Išlo o Petra Michala, ktorý obsadil 1. miesto a Michala Beňa, ktorý získal 2. miesto. Na víťazov okrem hodnotných cien čakala aj cena zážitková, informačno-študijná návšteva inštitúcií EÚ v Bruseli aj s pedagogickým dozorom.

Na svoju cestu museli čakať do októbra tohto roku, kedy sa prehliadky inštitúcií EÚ konali. Ako prvé navštívili Radu  Európy, kde dostali podrobné informácie o jej fungovaní, o jej najvyšších predstaviteľoch a prešli si toto „tlčúce srdce Európy“ všade, kde to bolo možné. Ďalej pokračovali v prehliadke Európskeho parlamentu. Návšteva rokovacej sály bola skvelým spôsobom, ako nasať vzrušujúcu atmosféru najväčšieho nadnárodného parlamentu na svete a dozvedieť sa viac o jeho právomociach a úlohe.  Poslednou inštitúciou bola Európska komisia. Tu mali študenti možnosť stretnúť sa s hovorcom Petrom Stanom, ktorý im predstavil aktivity EÚ v zahraničnej bezpečnostnej politike. Pán Róbert Konrád ich oboznámil s politikou životného prostredia a zelenou dohodou. A členka kabinetu eurokomisára Maroša Šefčoviča, pani Gabriela Kečkéšová im predstavila jeho úlohu a každodennú prácu kabinetu, ako aj jeho najnovší post „šéf pre klímu EÚ“.

Po absolvovaní tejto stáže, možno potvrdiť, že išlo o jedinečnú príležitosť získavať hlbšie pochopenie o fungovaní a rozhodovacom procese EÚ, ktorá im umožňuje nielen rozšíriť svoje vedomosti o európskych záležitostiach, ale aj získať cenné praktické skúsenosti a naviazať kontakty s odborníkmi v Bruseli. Je to šanca pre študentov, ktorá, verme, že bude mať pozitívny vplyv na ich osobný a akademický rozvoj a môže tiež prispieť k ich budúcej profesii v oblasti európskych záležitostí.

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW