Španielska Málaga privítala študentov z GVMS

Publikované: 10.11.2022 | Naposledy aktualizované 10.11.2022

V polovici októbra študenti a pedagógovia Gymnázia Vojtecha Mihálika  Sereď  vycestovali na poslednú zahraničnú mobilitu v rámci projektu Nie extrémizmu - nezabudni na minulosť, spolufinancovaného programom Erasmus+. Po návštevách Sicílie a Portugalska bolo na rade Španielsko a v ňom naša partnerská škola C.D.P. Santa María de los Ángeles v Málage. 

Mobility v našom projekte NOE sú vždy zamerané mnohovrstvovo. Popri historicko-kultúrnych prehliadkach krajín a miest, spoznávaní školských systémov, nových priateľov a ich životného štýlu z prvej ruky a zdokonaľovaní sa v cudzom jazyku sa veľa dozvedáme aj o histórii partnerských krajín, konkrétne o traumatických kapitolách z ich dejín spojených s extrémizmom každého druhu. Na Sicílii bol nosnou témou boj jej obyvateľov so všadeprítomnou mafiou a na osude sudcu Giovanniho Falconeho a iných obetí mafie sme videli, aké deštruktívne je násilie v spoločnosti. V Portugalsku nám naši partneri priblížili diktátorský Salazarov režim a jeho obeť, veľvyslanca Aristida de Sous Mendeza, ktorý zachránil viac ako 30 000 ľudí utekajúcich pred nacizmom počas 2. svetovej vojny. 

V Španielsku sme vlastnými nohami prešli kilometre po prašných cestách, ktorými utekali ľudia z Málagy na sever pred vojakmi Francovho režimu. Táto púť, na ktorej zahynuli desaťtisíce ľudí počas španielskej občianskej vojny, sa nazýva “La Desbandá”. Obeťou frankistického režimu bol aj svetoznámy básnik Federico García Lorca, ktorého v mladom veku zastrelili v dedinke Víznar pri Granade a jeho hrob sa stále nenašiel.  Každá z týchto historických udalostí sa začínala podobne: polarizáciou spoločnosti, verbálnymi útokmi, ktoré prerastali vo fyzické, fámami( po novom hoaxmi) o národnostných a iných menšinách spojených s dezinformáciami a propagandou. 

Naši študenti spracovali tému mobility „Dopad hoaxov a dezinformácií na spoločnosť“ pomocou študentských krátkych filmov, kde na príkladoch z bežného života ukázali, aké majú dezinformácie zlý vplyv na ľudí a aké je dôležité overovať si zdroje informácií. V medzinárodných tímoch spolupracovali so študentmi partnerských krajín a na chvíľu sa zmenili na tvorcov, scenáristov, kameramanov, režisérov a hercov. Celá mobilita vyvrcholila filmovým festivalom a spoločnou oslavou nášho partnerstva.

Program mobility bol doplnený kultúrno-historickými prehliadkami Málagy a Granady. Obdivovali sme krásu španielskych miest, kde sa snúbia maurské korene s veľkoleposťou kresťanskej architektúry. Palác Alhambra, zapísaný ako lokalita v svetovom dedičstve UNESCO, nám vyrazil dych svojou prepracovanou výzdobou stien nádhernými arabeskami. Z pevnosti Alcazaba sa nám naskytli úžasné výhľady na celú Málagu a Stredozemné more. Každý z účastníkov tejto mobility sa vrátil domov so svojou jedinečnou skúsenosťou a podľa vyjadrenia študentov to bolo niečo, na čo nikdy nezabudnú. V marci 2023 prídu do Serede naši partneri zo Španielska, Portugalska a Sicílie a veríme, že im tiež pripravíme podobný nezabudnuteľný zážitok z našej krajiny.

Alžbeta Tabačková

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW