Veľké novinky na OA v Senici vďaka projektu Participatívny rozpočet TTSK

Publikované: 22.12.2022 | Naposledy aktualizované 22.12.2022

Stredné školy v našom okolí dostali možnosť zapojiť sa do projektu Parti rozpočet na stredných školách Trnavského samosprávneho kraja. Podstatou tohto projektu je poskytnutie finančných prostriedkov, o ktorých využití rozhodujú samotní študenti. Vymyslia svoj vlastný projekt, ktorého cieľom je zlepšiť prostredie školy a je nejakým spôsobom pre všetkých v škole prospešný. Vytvoria reklamnú kampaň k svojmu projektu a propagujú ho medzi spolužiakmi. Študenti hlasujú o najlepšie projekty z celej školy. Víťazi potom prejdú k realizácii svojho projektu. Výsledkom je pozitívna zmena v škole, ktorú zariadili samotní študenti svojou šikovnosťou a zápalom pre vec. 

Na našej škole máme veľa tvorivých žiakov s výbornými nápadmi. Vďaka nim pribudli na naše chodby moderné a pohodlné sedacie vaky. Máme krásnu klubovňu, ktorá je vyzdobená autorskou maľbou žiakov a nápaditou fototapetou, ktorá dotvára veselý a pozitívny ráz miestnosti. Zakúpili sa tiež spoločenské hry a stolný futbal pre poobedné aktivity. Cenným prínosom je aj vybavenie chodieb farebnými nádobami na triedený odpad, s ktorým išlo ruka v ruke aj vzdelávanie žiakov zamerané na správnu separáciu odpadu. 

Projekt Parti rozpočet na stredných školách však nemá len materiálny rozmer. Veľkú hodnotu majú skúsenosti, ktoré študenti počas realizácie nadobudli. Dostali šancu prezentovať svoje nápady a pretaviť ich v realitu. Prevzali zodpovednosť za svoje projekty, ktoré dotiahli do úspešného konca. Žiaci si osvojili mäkké zručnosti, také potrebné na dnešnom trhu práce – reprezentatívne vystupovanie na verejnosti, organizácia a time management, tímová práca, efektívna komunikácia, kreativita, prispôsobivosť. Sme si istí, že naši absolventi sa vo svojej praxi nestratia. 

Ďakujeme TTSK za poskytnutú príležitosť a tešíme sa na ďalší ročník Parti rozpočtu na stredných školách v roku 2023. 

Mgr. Katarína Šalíková, koordinátorka projektu

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW