Zelený piatok na obchodke

Publikované: 24.03.2023 | Naposledy aktualizované 24.03.2023

Piatok 17. marca bol pre študentov bilingválneho odboru Obchodnej akadémie v Senici už tradične zelený. Oslavovali Deň Svätého Patrika tak, ako    ho slávia Íri - teda veselo a v zelených farbách! Nechýbal nám symbol tohto sviatku ďatelinový trojlístok, symbol Írska. Legenda hovorí, že Patrik ho používal, keď ako kresťanský misionár vysvetľoval podstatu Svätej Trojice.

Mnohí z nás vedia, že Íri svojho patróna oslavujú okázalými sprievodmi, hudbou a tancami, hlučnými večierkami, pitím zelených nápojov, v Chicagu dokonca farbia rieku na zeleno. Zdrojom týchto tradícií je život muža, ktorý však takýmto zábavám neholdoval... Vieme, že sa narodil okolo roku 400 v rímskej provincii Británia a ako šestnásťročný bol zajatý a predaný pirátmi do otroctva - do Írska. Po šiestich rokoch ušiel pravdepodobne do Gálie (Francúzsko), kde sa stal kňazom. Ako biskup sa vrátil do Írska, kde šíril kresťanstvo a budoval cirkev. Je uctievaný nielen ako svätý, ale aj ako národný hrdina najmä v Írsku, v severnej Amerike a v Austrálii. Toľko vraví história i legendy...

Tieto fakty a legendy o svätom Patrikovi spracovali žiaci spolu so svojimi učiteľkami do

„peer“ teda rovesníckeho vzdelávacieho programu v anglickom jazyku pre svojich spolužiakov. Objavili sa v ňom scény nielen o vyhnaní hadov z Írska, ale aj o nezištnej pomoci ľuďom v núdzi. Nasledoval multimediálny súťažný kvíz, ktorý preveril porozumenie divákov. Konzumácia zelených dobrôt, ktoré pripravili žiaci, bol chutnou bodkou tvorivého ateliéru.

Aj tento sa vydaril! Náš tvorivý ateliér ukázal aktérom aj divákom zaujímavosti anglicky hovoriacich krajín netradičnými formami, ktoré majú svoje pevné miesto v edukačnom procese na senickej obchodke.

Mgr.Slavomíra Masrnová, OA Senica

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW