J. Viskupič: Transformácia automobilového priemyslu určí konkurencieschopnosť Trnavského kraja aj v budúcnosti

Publikované: 19.03.2024/ Aktualizované: 21.03.2024

Szöveg megjelenítése magyar nyelven

Trnavský župan Jozef Viskupič a vicežupan József Berényi sa zúčastnil na Samite regiónov a miest v belgickom Mons. Hlavnými témami samitu boli miestne a regionálne riešenia globálnych výziev a ich ekologický a udržateľný prechod do praxe. Aj s ohľadom na blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu prijali účastníci samitu deklaráciu Vízia regiónov a miest pre budúcnosť. Sprievodným podujatím samitu bol Festival regiónov a miest, na ktorom sa prezentovala aj Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj.

„Zástupcovia miestnych a regionálnych samospráv sú kľúčovými aktérmi pri riešení súčasných výziev, akými sú klimatická kríza, zelená a digitálna transformácia, udržateľnosť aj hospodársky rozvoj. Trnavského kraja sa týka prioritne oblasť transformácie regiónov s automobilovým priemyslom. Na pôde Európskeho výboru regiónov preto dlhodobo apelujeme, aby sa táto transformácia realizovala s prihliadnutím na špecifiká jednotlivých regiónov, a to aj s pokračovaním po blížiacich sa eurovoľbách. V diskusii som na túto tému poukázal s tým, že pozitívny dopad transformácie zachová náš región konkurencieschopný aj v budúcnosti. Na to potrebujeme spoluprácu všetkých partnerov, ale najmä pomocnú ruku zástupcov Slovenska v Európskom výbore regiónov,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Okrem spravodlivého prechodu a kohézie boli hlavnou témou plenárnych zasadnutí miestne a regionálne riešenia pre globálne výzvy. V rámci Zelenej dohody EÚ existuje tzv. mechanizmus spravodlivého prechodu, ktorý má riešiť sociálne a ekonomické výzvy spojené s prechodom na ekologickejšie a udržateľnejšie hospodárstvo. V rámci paralelných diskusií sa hovorilo aj o obnove Ukrajiny, pripravenosti miest a regiónov na krízy či o aktivizácii voličov pred voľbami do Európskeho parlamentu. Na pozadí týchto skutočností prijali účastníci samitu deklaráciu Vízia regiónov a miest pre budúcnosť Európy. Regióny a mestá v päťbodovej deklarácii vyzývajú na súdržnosť pri investíciách, posilnenie úlohy regiónov a miest pri dosahovaní klimatickej neutrality, rovnosť príležitostí naprieč európskymi regiónmi, prezieravý prístup k otázkam o budúcnosti Európskej únie a posilnenie miestneho a regionálneho rozmeru európskej demokracie.

Belgický Mons hostil paralelne aj Festival regiónov a miest. Zo stovky vystavovateľov sa podujatia aktívne zúčastnili dve slovenské destinácie, a jednou z nich bola Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj. Ako povedala jej riaditeľka Agáta Mikulová: „dostali sme ďalšiu príležitosť predstaviť Trnavský kraj zážitkov na skutočne širokom fóre. Naša prezentácia mala pozitívne ohlasy, preto verím, že Festival regiónov a miest pomôže zviditeľniť našu destináciu a prilákať ešte viac návštevníkov.“

Trnavský samosprávny kraj a zapája do diania na európskej scéne prostredníctvom Zastúpenia TTSK v Bruseli. Podpredseda TTSK József Berényi zastupuje kraj v Európskom výbore regiónov i v medzinárodnej skupine pre automobilový priemysel a v Karpatskej skupine. Trnavská župa bola spoluzakladateľom Aliancie automobilových regiónov („Automotive Regions Alliance“ – ARA) a je vedúcim regiónom v Aliancii pre zručnosti v automobilovom priemysle („Automotive Skills Alliance“ – ASA). Po dvoch rokoch fungovania ARA zaujali automobilové regióny vrátane Trnavského kraja silné stanovisko v otázke transformácie európskeho auto priemyslu, pričom v zmysle nariadenia k emisiám CO2 Európska komisia pravidelne konzultuje s ARA územný vplyv industriálneho prechodu.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW