Župa ubytovala päťdesiatku utečencov z Ukrajiny na internáte v Galante

Publikované: 25.03.2022/ Aktualizované: 29.04.2022

Trnavský samosprávny kraj poskytol utečencom z Ukrajiny 51 miest na internáte Strednej odbornej školy technickej v Galante, ktorého je zriaďovateľom. Prví ubytovaní postupne prichádzali v priebehu uplynulého týždňa, pričom ubytovacie kapacity sú k dnešnému dňu naplnené.

„Galantský internát sme na príchod utečencov z Ukrajiny vopred pripravili a materiálne vybavili. Zabezpečujeme aj stravu trikrát denne, a tiež psychologickú a materiálnu pomoc spolu so všetkými dôležitými informáciami. Ubytovaným sme pomohli vybaviť všetky administratívne záležitosti na cudzineckej polícii a úrade práce. Aktuálne sa v internáte nachádza 51 utečencov, teda je plne obsadený. Takmer polovica je detí a 15 ľudí je nepočujúcich,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič po návšteve ubytovaných 23. marca 2022.

Utečenci, ktorí na galantský internát prišli napríklad z okolia Kyjeva alebo z mesta Kryvyj Rih, dostali po príchode informačné letáky spolu s orientačnými mapami pre lepšiu aklimatizáciu v okolí. Župa spolupracuje s ukrajinsky hovoriacimi dobrovoľníkmi s cieľom uľahčiť utečencom prvé kroky v novom prostredí. Väčšina utečencov ubytovaných v Galante deklarovala, že chce na Slovensku ostať dlhodobo. V tejto súvislosti župa zverejnila zoznam pracovných príležitostí vo svojich organizáciách.

Poslanci krajského zastupiteľstva na svojom najbližšom zasadnutí, ktoré sa uskutoční v pondelok 28. marca 2022 o 9. hodine, budú rozhodovať o súbore opatrení v „balíku pre Ukrajinu“. Jeho súčasťou sú zmeny umožňujúce odpustenie poplatkov za ubytovanie a stravovanie ukrajinským študentom stredných škôl. S cieľom vyjadriť nesúhlas s ruskou vojenskou agresiou, župan Viskupič zastupiteľstvu navrhne odstúpenie TTSK od zámeru uzatvoriť memorandum o spolupráci s Leningradskou oblasťou.

Všetky informácie pre Ukrajincov v Trnavskom kraji sú dostupné na webovej stránke https://www.trnava-vuc.sk/informacie-pre-ukrajincov-prichadzajucich-na-slovensko/, kde je zverejnená aj ponuka práce v organizáciách v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW