Európsky deň jazykov na GMRŠ

Publikované: 11.10.2022 | Naposledy aktualizované 11.10.2022

Z iniciatívy Rady Európy sa Európsky deň jazykov (EDJ) oslavuje každoročne 26. septembra od roku 2001. Cieľom je motivovať a podporovať 800 miliónov Európanov zo 47 členských štátov, aby sa učeniu cudzích jazykov venovali bez ohľadu na vek aj mimo školského prostredia. 

Na vyučovacích hodinách anglického a nemeckého jazyka sme sa v pondelok 26.9.2022 venovali zaujímavým a nekonvenčným aktivitám. 

V článku z časopisu Ready sme sa dozvedeli, že v Európe sa rozpráva cca. 225 jazykmi, ktoré tvoria len 3% zo všetkých jazykov na svete. 

Prieskum a tímová práca v jednotlivých triedach nám ukázali, že počas letnej dovolenky sa žiaci naučili aj užitočné frázy a slová v chorvátčine, v španielčine, v taliančine aj v turečtine.    Jedinou krajinou, kde sa vôbec nemuseli popasovať s cudzou rečou bolo Bulharsko, kde im bohato stačila znalosť angličtiny. 

Na vyučovacej hodine nemeckého jazyka Terciáni si zahrali pexeso na rozvíjanie slovnej zásoby. Skvelá aktivita pre úplných začiatočníkov! 

Na webstránke https://edl.ecml.at/Home/tabid/1455/language/sk-SK/Default.aspx sme si zahrali online kvíz Kde som?. Žiaci mali za úlohu z fotiek európskych miest uhádnuť, ktorá krajina sa na fotke nachádza. Ako pomoc mohli použiť lupu sa pozrieť si bližšie nápisy, ŠPZ áut a ďalšie informácie. Žiaci si viedli veľmi dobre, z 15 krajín uhádli správne až 13.  

Maturanti z Oktávy aj s p. Víghovou sa venovali kulinárskym zážitkom. Vopred si pripravili a priniesli dobroty ruskej aj anglickej kuchyne ako napr. bliny, perníky, roláda, pagáče a cupcakes. 

Aj my učitelia sme radi, že EDJ nám ponúka príležitosť motivovať našich žiakov k štúdiu ďalších jazykov a poskytla nám príležitosť k spestreniu bežného vyučovania zaujímavými aktivitami.  

Mgr. Linda Mókusz Hombauer 

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW