Gymnazisti z Piešťan na návšteve partnerského gymnázia v Estónsku

Publikované: 26.09.2023 | Naposledy aktualizované 26.09.2023

Vďaka programu Erasmus+ sme mali úžasnú príležitosť vidieť krásy Estónska, prebádať hlavné mesto Tallinn, navštíviť našu partnerskú školu, Ülenurme gümnaasium, v meste Tartu a spoznať ich úžasných študentov, ktorí sa neskôr stali našimi priateľmi.

Prvý deň v Tartu sme išli na krásnu prechádzku v močiarnej prírodnej rezervácii Selli-Sallaotsa Metsarada. Práve tu sme mali možnosť prvýkrát stretnúť študentov z Ülenurme, ktorí sa podujali sprevádzať nás počas nášho pobytu. Lesnatá časť rezervácie nám porastom pripomínala Slovensko a močaristá ohromila svojou rozlohou.

Druhý deň bol venovaný vede. Navštívili sme AHHAA - Science Museum, kde sme si vyskúšali zábavné vynálezy ako jazdu na bicykli na lane, triky s vodou či elektrickým prúdom, silu prírodných živlov a mnoho iného. Bolo to veľmi zábavné a mnohí z nás by sa tam raz určite radi vrátili.

Na tretí deň sme navštívili našich nových estónskych priateľov priamo v škole, v Ülenurme gümnaasium, kde sme prostredníctvom prezentácií predstavili Slovensko žiakom 4., 5. a 6. ročníka. Na odľahčenie sme im zahrali rozprávku Snehulienka a sedem trpaslíkov s replikami hlavných postáv v estónčine. Vystúpenie vylúdilo úsmevy na tvárach detí aj dospelých a myslím, že môžem povedať za nás všetkých, že nás ich nadšený aplauz zahrial pri srdciach.

Náš štvrtý deň v Estónsku bol pravdepodobne najemotívnejší, pretože sme strávili deň súťažením v tímových športových aktivitách organizovaných pre všetkých žiakov Ülenurme gümnaasium pri príležitosti osláv Olympijského dňa. Naša trieda súťažila proti 8 tímom študentov z Ülenurme gümnaasium v 8 disciplínach, ako je beh, skok do diaľky, veslovanie, tandemové lyžovanie, pokutové kopy vo futbale, hod so závažím, rýchle prihrávky v basketbale a preťahovanie lanom. Spoločne sme vytvorili úžasného tímového ducha, ktorý nám pomohol úspešne zdolať všetky disciplíny a nielen to! Ako trieda sme do každej disciplíny vložili maximálne úsilie a energiu a s obrovskou podporou skandujúcich spolužiakov a nášho úžasného telocvikára Daniela Domonkoša, ktorý nás promptne a fundovane zasvätil aj do niektorých, pre nás dovtedy neznámych disciplín, sa nám podarilo obsadiť 1. miesto.

Keďže všetko krásne sa raz musí skončiť, na piaty deň sme sa rozlúčili s našimi estónskymi priateľmi príjemným oddychovým stretnutím v parku pri diskgolfe a vrátili sa domov plní nezabudnuteľných spomienok.

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW