Gymnazisti z piešťan vo francúzsku

Publikované: 11.11.2021 | Naposledy aktualizované 30.05.2022

Hlavnou témou celého projektu bol folklór, preto sme mali každodenné aktivity orientované na túto tému. Cez deň sme sa v menších skupinách rozprávali a plnili úlohy, napr. tvorili rozprávky či hrali divadelné scénky. Skúsili sme si aj tradičné slovenské vyšívanie či národné turecké tance. Naučili sme sa aj nové slová z iných jazykov.

Každý večer sa prezentovala iná krajina. Ich zástupcovia nám predstavili domovinu - tradičné jedlá, zvyky, históriu štátu, politickú situáciu a niektoré vyznamné mestá spolu s prírodou. Na záver nás naučili tanec aj pieseň v ich rodnom jazyku alebo nám priniesli drobné pozornosti z ich krajiny. Slovenský večer sa niesol v duchu prezentovania krás Slovenska, predstavili sme im náš ľúbozvučný jazyk, v ktorom sme ich aj naučili pieseň. Na naše veľké prekvapenie to išlo všetkým výborne a do konca projektu sme si pieseň stále spievali. Taktiež sme im predstavili našu školu a folklórny súbor Máj, ktorý pôsobí na Gymnáziu Pierra de Coubertina.

Jeden večer bol venovaný národným jedlám. Po pripravení všetkých jedál a aranžovaní stolov sa začala prezentácia jednotlivých pokrmov. Francúzi nám priniesli na ochutnávku slimáky, čerstvé bagety a croissanty, nechýbalo ani veľa rôznych druhov syra. Macedónci nás oboznámili s ich tradičným nápojom, nátierkou a sladkými pochutinami. Turci servírovali tureckú kávu, nátierku a taktiež sladkú orechovú pomazánku. Poliaci nám uvarili boršč, pirohy a naaranžovali taktiež sladké dobroty. My Slováci sme im priviezli na ochutnávku pareničky, korbáče, chrumky, horalky a spravili tradičnú bryndzovú nátierku. Ochutnali sme z viacerých jedál a každé bolo výborné. Niektoré jedlá nás prekvapili, ako napríklad turecká cukrovinka. Vyzerala ako biela sklená vata, v ústach sa úplne rozkladala a po chvíli na jazyku začala byť až príliš sladká.

Na konci jazykového pobytu náš zahraničný kamarát povedal múdrosť, ktorá v nás zarezonovala: „Prišli sme ako cudzinci a odchádzame ako jedna veľká rodina.“ Táto veta vystihuje náš pobyt a skúsenosti, ktoré si odnášame. Nové zahraničné kamarátstva, lepšiu komunikačnú úroveň angličtiny, zvýšila sa nám informovanosť o iných krajinách a situácii v nich a v neposlednom rade sa nám predĺžil zoznam miest, ktoré chceme navštíviť. Veríme, že nás táto edukatívna forma ovplyvnila aj v ďalších oblastiach. To, že sme mohli byť súčasťou tohto programu bol pre nás výnimočný zážitok.

Študenti 4.C (Rebeka Reginová, Mária Bieliková, Natália Hasprová, Gabriel Ilončiak, Robert Hadbábny, Tomáš Sokolovský, Marek Vatrt).

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW