Piešťanské gymnázium reprezentačne v René

Publikované: 02.12.2021 | Naposledy aktualizované 30.05.2022

Študentská porota, zložená z delegátov a delegátok osemnástich škôl, vybrala laureátku Ceny René – Anasoft litera gymnazistov 2021.V minulosti už získala naraz ocenenia Anasoft litera aj Cenu René tá istá kniha – Šeptuchy Aleny Sabuchovej. Ako sa ukázalo po tajnom hlasovaní po online diskusii večer 2. decembra 2021, história sa zopakovala. Tento raz sa z oboch ocenení môže tešiť spisovateľka Barbora Hrínová, ktorej úspešná zbierka poviedok Jednorožce vyšla vo vydavateľstve Aspekt.

Do piateho ročníka Ceny René bolo zapojených 27 slovenských stredných škôl a gymnázií. Od mája čítali ich študenti a študentky päticu nominovaných diel: spomínané Jednorožce, ďalej Prípad starej dámy Nataše HolinovejNaničhodnicu Jany Juráňovej, zbierku poviedok Richarda Pupalu Ženy aj muži, zvieratá a súbor nominovaných uzatvárala Zuzana Šmatláková s knihou Nič sa nestalo.

V októbri a novembri sa mohli študenti a študentky pripojiť na 20 online diskusií, pričom každej autorke či autorovi boli venované presne štyri. Tieto podujatia dokážu každý rok mladým čitateľom a čitateľkám rozšíriť zážitok z prečítanej knihy a aj na záverečnej diskusii delegátov a delegátok zaznelo, že mnohým pomohli pri rozhodovaní sa o favoritovi či favoritke. Viac než trojhodinovú diskusiu viedla koordinátorka Ceny René Soňa Uriková a študentov a študentky podnecovala svojimi vstupmi aj Marta Součková. Tá sa diskusie zúčastnila ako zástupkyňa porotcovského zboru ceny Anasoft litera, ktorý päticu kníh vybral.

Po prvom kole, v ktorom jednotliví delegáti a delegátky zverejnili svoje či celoškolské preferencie, sa do druhého kola dostali tri tituly. Tie sa počas diskusie rozobrali detailnejšie a ešte nikdy sa v histórii ceny nestalo, aby bolo finále také napínavé. Tajné hlasovanie dopadlo nakoniec v prospech víťazstva knihy Jednorožce v pomere hlasov 7:6:5. Tesný výsledok predznamenali už jednotlivé vstupy diskutujúcich. Rozoberali najmä jednotlivé témy kníh (inakosť, staroba či sociálne siete) a ich prínos do životov mladých ľudí.

Samotné vyhlásenie výsledkov zaznelo z éteru Rádia Devín v piatok ráno po 8:30. Soňa Uriková zhodnotila celý priebeh ročníka a spolu s Kolomanom Kertészom Bagalom pozvali poslucháčov a poslucháčky sledovať online festival Autoriáda. Ten sa konal v sobotu 4. decembra o 19:30  a zúčastnili sa ho laureátka Barbora Hrínová, moderátor diskusií a literárny vedec Daniel Domorák a zástupkyňa pedagógov Ivana Papcunová a zástupkyňa študentov Jarmila Bačová z Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch.

 

Cena René – Anasoft litera gymnazistov je prvou literárnou cenou na Slovensku, o ktorej rozhodujú študenti a študentky vybraných slovenských gymnázií a stredných škôl. Cenu vyhlasujú Literárne informačné centrum Anasoft litera. Projekt z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia. Cena má priblížiť súčasnú domácu prózu mladšej generácii, učiť študentov a študentky chápať a interpretovať literárny text, argumentovať, obhajovať svoje názory a rozvíjať kritické myslenie.

Literárne informačné centrum

Video z Autoriády:

https://www.facebook.com/Autoriada/videos/645693853229303

CR v Rádiu Devín:

https://devin.rtvs.sk/clanky/kulturny-dennik/276238/piatym-rene-su-jednorozce

 

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram