Piešťanskí gymnazisti diskutovali o SNP a o extrémizme v spoločnosti

Publikované: 14.11.2022 | Naposledy aktualizované 14.11.2022

Nebýva príliš často, aby sa stretli minister, župan a primátor pri témach vojenskej histórie. Na Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch sa to v týchto jesenných dňoch stalo. Riaditeľ školy Radim Urban prijal 10. novembra ponuku prezentovať študentom projekt Moje Povstanie realizovaný pod záštitou Ministerstva obrany SR. Autori a hostia projektu odovzdali gymnazistom svoje skúsenosti s historickým vedomím, reflexiou Slovenského národného povstania a s výzvou kriticky vnímať nárast extrémizmu v spoločnosti. 

Minister obrany SR Jaroslav Naď, zriaďovateľ piešťanského gymnázia a župan Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič a primátor Mesta Piešany Peter Jančovič sa prihovorili študentom nielen v téme povstania, ale aj v aktuálnej téme zvýšenia potreby citlivosti na násilie v spoločnosti v jeho rôznych formách. V rámci multimediálneho projektu Moje Povstanie, v ktorom umelecká spoločnosť Bona Vide prezentuje tému povstania študentom základných a stredných škôl, ponúkla aj piešťanským gymnazistom príležitosť pozrieť sa formou krátkych filmov na príbehy individuálneho hrdinstva z tohto obdobia modernej slovenskej histórie. Gymnazisti zistili, že SNP možno nie až takou zaprášenou povstaleckou históriou, keďže táto významná historická udalosť môže ešte aj dnes vypovedať mnohé o nás. Hostia edukačného programu, ktorí majú stále silné väzby na Piešťany, slovenská moderátorka a režisérka Vera Wisterová, Michal Straka známy ako spevák Ego a režisér Juraj Štepka, participovali na diskusii s gymnazistami v projekte, na ktorom sa zúčastnili viaceré osobnosti slovenskej kultúry ako herci v hraných dokumentoch. Tie nielenže študentov oslovili, ale aj inšpirovali ku kultivovanému a kritickému dialógu medzi mladými ľuďmi, ktorý je dnes tak potrebný.

PK OBN

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram