Trnavská župa rozširuje ponuku zdravotnej starostlivosti, spustila služby mobilného hospicu

Publikované: 02.05.2023/ Aktualizované: 14.12.2023

Trnavský samosprávny kraj začal prostredníctvom svojej spoločnosti Zdravá župa poskytovať služby mobilného hospicu. Komplexná paliatívna starostlivosť je určená pre pacientov s nevyliečiteľným ochorením a zomierajúcich pacientov v ich domácom prostredí. Služba je  poskytnutá na návrh lekára a záujemcovia sa môžu registrovať prostredníctvom registračného formulára na webovej stránke www.zdravazupa.sk.

Po ambulancii všeobecného lekára pre dorast, kardiologickej ambulanciiAgentúre domácej ošetrovateľskej starostlivosti spúšťame aj domácu hospicovú starostlivosť. Ide o komplexnú paliatívnu starostlivosť o pacientov s nevyliečiteľným ochorením ako aj zomierajúcich pacientov. Lekár so zdravotnou sestrou navštívi pacienta priamo v jeho domácnosti, kde jeho zdravotný stav stabilizuje. Na župe vnímame, že o službu je dlhodobo veľký záujem, a preto je naším zámerom vytvoriť sieť mobilných hospicov, a pokryť tak celé územie kraja, uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Paliatívna starostlivosti má za cieľ zlepšiť kvalitu života pacientom a ich príbuzným, ktorí sú vystavení vážnemu ochoreniu, a zároveň predchádzať a zmierniť utrpenie voči život ohrozujúcim ochoreniam. Prostredníctvom starostlivosti sú pacientovi diagnostikované a následne liečené bolesti a iné fyzické či psychosociálne problémy.

Župa počas uplynulých týždňov začala poskytovať aj služby Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS). Tie sú určené čiastočne alebo úplne imobilným pacientom, ktorí potrebujú odbornú ošetrovateľskú alebo rehabilitačnú starostlivosť a nemôžu sa na ošetrenie dostaviť samostatne.

Domáca ošetrovateľská a rehabilitačná starostlivosť, ako aj nová služba mobilného hospicu sa poskytuje na návrh lekára. Ak pacient spĺňa kritéria, môže o ošetrenie požiadať cez kontaktný formulár na webe www.zdravazupa.sk.

Ako dodal župan Viskupič, „v roku 2022 podpísala trnavská župa s Fakultnou nemocnicou v Trnave memorandum o spolupráci v oblasti poskytovania dlhodobej, paliatívnej a ošetrovateľskej zdravotnej starostlivosti prednostne v domácom prostredí. Práve nová služba mobilného hospicu je jeho pilotným projektom a verím, že skvalitní život všetkým, ktorých ťažké ochorenie postihuje.“

Trnavský samosprávny kraji v roku 2022 podpísal memorandum o spolupráci s Fakultnou nemocnicou v Trnave. Zámerom memoranda je vzájomná spolupráca partnerov pri realizácii budúcich spoločných projektov v Trnavskom kraji, s cieľom zvýšiť kvalitu a efektivitu poskytovania zdravotnej starostlivosti pre všetky skupiny obyvateľov. Okrem toho sa predpokladá aj aplikácia poznatkov z výskumu a vývoja pri zavádzaní diagnostických a liečebných postupov či zavádzanie inovatívnych opatrení a SMART riešení.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW