Župa za rok očkovania podala cez 370-tisíc dávok vakcín

Publikované: 18.02.2022/ Aktualizované: 14.12.2023

Župa za uplynulých 12 mesiacov podala dokopy 373.688 dávok vakcín, a to vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách a prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby.

„Našim cieľom bolo zaočkovať čo najväčší počet záujemcov, aby sme ochránili životy a zdravie obyvateľov Trnavského kraja. Najskôr sme očkovali len počas víkendov, neskôr kvôli zvýšenému záujmu očkovanie rozšírili aj na pracovné dni. Aj vďaka úsiliu župy bolo ku koncu roka v našom kraji zaočkovaných viac ako 57 percent obyvateľov, pričom v prípade obyvateľov starších ako 50 rokov to bolo až 73 percent. V piatich veľkokapacitných očkovacích centrách sme spolu podali takmer 340-tisíc vakcín. Ďalších 34-tisíc vakcín sme ponúkli prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby v obciach, zariadeniach sociálnych služieb, školách, firmách, nákupných centrách či domácnostiach imobilných obyvateľov,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Prvé veľkokapacitné očkovacie centrum otvoril Trnavský samosprávny kraj na Strednej zdravotníckej škole v Trnave, ktoré bolo neskôr presťahované na Strednú odbornú školu elektrotechnickú v Trnave. Postupne sa otvárali ďalšie veľkokapacitné očkovacie centrá v Dunajskej Strede, v Piešťanoch na Kúpeľnom ostrove, v Skalici a v športovej hale v Trnave. Najviac dávok vakcín bolo podaných práve vo veľkokapacitných očkovacích centrách, a to 339.976. Očkovalo sa všetkými dostupnými vakcínami AstraZeneca, Janssen, Moderna, Pfizer/BioNTech a Sputnik V.

Od júna 2021 sa očkovalo vo veľkokapacitných centrách aj deti vo veku od 12 rokov vrátane. Župa v prvých mesiacoch očkovala len registrovaných záujemcov, od 10. júla 2021 aj ľudí bez predchádzajúcej registrácie, aby zvýšila komfort. Na jeseň minulého roka sa začalo s podávaním posilňujúcej dávky vakcíny. Od januára 2022 bolo spustené očkovanie detí vo vekovej kategórií 5 až 11 rokov, ktorým bolo podaných 2.690 dávok detských vakcín Pfizer/BioNTech.

Trnavský samosprávny kraj ako prvý na Slovensku spustil 16. apríla 2021 očkovanie prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby. Prioritne slúžila na očkovanie klientov a zamestnancov v domovoch sociálnych služieb. Výjazdová očkovacia služba (VOS) navštívila 90 zariadení sociálnych služieb a v nich podali dávku 3.673 klientom. Postupne boli služby mobilnej očkovacej jednotky ponúknuté seniorom, imobilným a ťažko chodiacim obyvateľom v 218 obciach a v desiatke veľkých firmách pre potreby hromadného očkovania zamestnancov. Výjazdová očkovacia služba  podala vakcínu skoro 34-tisíc krát.

Riaditeľka Odboru zdravotníctva Úradu TTSK Lucia Šmidovičová doplnila, že „vzhľadom na pokles záujmu o očkovanie župa utlmila činnosť svojich veľkokapacitných centier. Ostávame pripravení očkovať výjazdovo a súčasne sa koordinujeme s nemocnicami a poliklinikami, respektíve ambulanciami, kde sa pokračuje v podávaní vakcín.“

Župa do domácností obyvateľov distribuovala dve čísla bezplatného magazínu Zdravá župa, ktorý bol zameraný na prevenciu ochorenia Covid-19, ako aj na praktické tipy a triky na zlepšenie si psychickej kondície alebo online vzdelávania. Aktuálne prebehla distribúcia letáku s informáciami, ako zvládnuť nákazu omikonom. Na webovej stránke www.zdravazupa.sk boli doplnené informácie o aktuálnej dostupnosti lekárov, elektronickom objednávaní na vyšetrenie, ako aj otváracie hodiny pohotovostí a lekární. Taktiež obyvatelia nájdu aj rady, ako požiadať o pandemické nemocenské.

S poskytovateľmi ambulantnej zdravotnej starostlivosti sa župa dohodla na dočasnej službe nad rámec ich ordinačných hodín, a to do 16. hodiny. Lekári boli požiadaní, aby v maximálnej miere využívali elektronický recept. V prípade, že sa obyvatelia opakovane nevedia skontaktovať so svojím lekárom, môžu požiadať o recept na lieky prostredníctvom župného online formulára, ktorý bol vytvorený špeciálne na tento účel. Pacient bude informovaný kde a kedy si môže lieky vyzdvihnúť.

Župa od začiatku pandémie pomáha aj s distribúciou ochranných pomôcok do zariadení sociálnych služieb a rozdistribuovala už viac ako 52-tisíc ochranných oblekov, viac ako milión rúšok a rukavíc, cez 300-tisíc antigénových testov, ale aj ochranných štítov a dezinfekcií.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW