Trnavská župa sa pripravuje na omikron, zvyšuje informovanosť verejnosti

Publikované: 07.02.2022/ Aktualizované: 22.02.2022
Požiadali sme poskytovateľov primárnej aj špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti, aby zabezpečovali zdravotnú starostlivosť nad rámec schválených ordinačných hodín, a to do 16. hodiny. Všetkým ambulantným lekárom ďakujem za spoluprácu, ktorá sa nám osvedčila už na začiatku pandémie. Na našej webovej stránke www.zdravazupa.sk sme sprístupnili aj vyhľadávanie aktuálnej dennej dostupnosti lekárov, keďže sa môže stať, že niektorí z nich budú v karanténe. Aby sme predišli preťaženiu zdravotníckeho systému a najmä urgentných príjmov, pripravili sme tiež praktické rady pre obyvateľov vo forme letákov distribuovaných do schránok. Dočítajú sa v ňom, ako zvládnuť nákazu omikronom v domácom prostredí,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.
 
S narastajúcimi prípadmi pozitívnych pacientov a lekárov na ochorenie Covid-19 sa zvýšila zaťaženosť všetkých zdravotníkov v ambulanciách. Župa predpokladá, že čoskoro bude pribúdať aj veľké množstvo práceneschopných zdravotníkov.
 
Pacienti by mali svojho lekára v prípade nákazy alebo zhoršenia zdravotného stavu kontaktovať telefonicky alebo e-mailom. V prípade, ak ich lekár neordinuje, môžu kontaktovať lekára, ktorý ich všeobecného lekára v daný deň zastupuje. Aktuálnu dostupnosť lekárov, elektronické objednávanie sa k lekárom, ako aj otváracie hodiny pohotovostí a lekární, obyvatelia nájdu na www.zdravazupa.sk. Na tejto stránku sú dostupné aj rady pre rodičov, respektíve informácie, ako požiadať o pandemické nemocenské (PN) alebo pandemické ošetrovné člena rodiny (OČR).
 
„Prosíme všetkých pacientov, aby v prípade potreby predpisu liekov telefonicky kontaktovali svojho všeobecného lekára a neohrozovali seba a ostatných spoluobčanov pohybom v rizikovom prostredí zdravotníckeho zariadenia. Lekári boli požiadaní, aby v maximálnej miere využívali elektronický recept. V prípade, že aspoň jeden z nich, teda buď všeobecný lekár alebo odporúčajúci špecialista má funkčné elektronické predpisovanie receptov a návšteva z hľadiska správneho poskytnutia zdravotnej starostlivosti nie je nevyhnutná, budú vybavený elektronickým predpisom. V prípade, že sa obyvatelia opakovane nevedia skontaktovať so svojím lekárom, môže požiadať o recept na lieky prostredníctvom župného online formulára, ktorý sme vytvorili špeciálne na tento účel,“ doplnila riaditeľka Odboru zdravotníctva Úradu TTSK Lucia Šmidovičová.
 
Pokiaľ sa pacient lekárovi nedovolá do dvoch dní, môže o predpis liekov požiadať elektronicky prostredníctvom špeciálne zriadenej webovej stránky župy. Odbor zdravotníctva Úradu TTSK informáciu následne zašle všeobecnému lekárovi, ktorý ho overí a následne predpíše lieky. Pacient bude informovaný kde a kedy si môže lieky vyzdvihnúť.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW