Župa zorganizovala podujatie Mladý záchranár už po tretíkrát

Publikované: 21.06.2023/ Aktualizované: 22.06.2023

Trnavský samosprávny kraj zorganizoval v stredu 21. júna 2023 tretí ročník súťaže Mladý záchranár trnavskej župy. Určená bola pre študentov gymnázií a stredných odborných škôl s výnimkou študentov zdravotníckych škôl. Podujatia sa zúčastnilo 86 študentov z 22 stredných škôl a víťazným tímom sa stali študenti z Gymnázia Milana Rastislava Štefánika v Šamoríne.

„Oceňujem odvážne rozhodnutie študentov našich stredných škôl sa do súťaže Mladý záchranár trnavskej župy zapojiť. Podstatou podujatia a plnenia modelových situácií na jednotlivých stanovištiach je poskytnutie prvej pomoci a správna reakcia pri možných krízových situáciách v reálnom živote. Cieľom je aj budovanie si blízkeho vzťahu k dobrovoľníctvu. Presne takýto druh podujatí zvyšuje, špeciálne medzi mladými, povedomie o potrebe pomáhať druhým, a zároveň im ukazuje hodnotu a dôležitosť práce zdravotníkov, ktorí zachraňujú životy,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Celkovým víťazom tretieho ročníka súťaže trnavskej župy sa stali študentky a študenti z Gymnázia Milana Rastislava Štefánika v Šamoríne. Striebornú pozíciu obsadili študenti z Arcibiskupského gymnázia v Trnave, a na bronzovej priečke sa umiestnili študenti zo Spojenej škole v Rakoviciach. Ceny za odvážne výkony študentom odovzal trnavský župan Jozef Viskupič, poverený Minister zdravotníctva Slovenskej republiky Michal Palkovič, ako aj prezident Slovenského červeného kríža Jozef Kőppl.

„Pri záchrane ľudských životov sú neraz kľúčové prvé minúty. Správne poskytnutie prvej pomoci do príchodu profesionálnych zdravotníkov môže rozhodnúť o úspechu liečby pacienta. Preto ma teší, že stredoškoláci majú nielen záujem získavať zručnosti v oblasti poskytovania prvej pomoci, ale prostredníctvom takýchto súťaží aj tieto svoje zručnosti zdokonaľovať. Sú tak inšpiráciou pre svojich rovesníkov. Zároveň si však všetci prajeme, aby situácií, kedy budú musieť títo mladí ľudia využiť svoje poznatky, bolo čo najmenej. Som ale presvedčený, že keď sa už v takejto situácii ocitnú, dokážu veľmi rýchlo zasiahnuť a pomôcť. Nie je totiž vznešenejšieho činu, ako je záchrana ľudského života,“ povedal minister zdravotníctva Michal Palkovič.

Pre súťažiacich bolo počas dňa pripravených šesť modelových situácií so súťažnými disciplínami, na ktorých si vyskúšali svoje teoretické vedomosti aj praktické zručnosti. V priestoroch nákupného strediska prebiehala simulovaná resuscitácia, v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave pomáhali študenti pacientom s cievnou mozgovou príhodou a popáleninami. Ďalšia z modelových situácií sa nachádzala v Divadle Jána Palárika v Trnave, kde boli pre študentov stredných škôl pripravené vedomostné testy, ako aj ošetrenie bodnej krvácajúcej rany. Stanovište bolo aj v priestoroch Trnavského osvetového strediska, v ktorom prebiehala pomôcť zraneným a dezorientovaným po simulovanej bitke. Poslednou zastávkou pre súťažiacich bol Hasičský a záchranný zbor, kde študenti predviedli pomoc zraneným po dopravnej nehode.

„Aj tento ročník súťaže dopadol na výbornú. Teší ma, že sme videli pripravených študentov, ktorí si vedeli poradiť s jednotlivými a často náročnými úlohami. Moje poďakovanie patrí študentom, pedagógom zo stredných škôl, rozhodcom, figurantom, Slovenskému Červenému krížu, župnej Strednej zdravotníckej škole v Trnave a Okresnému riaditeľstvu Hasičského a záchranného zboru v Trnave Územnému spolku Červeného kríža v Trnave a Strednej odbornej škole pedagogickej blahoslavenej Laury v Trnave, s ktorými sme túto súťaž pripravili,“ uviedla riaditeľka Odboru zdravotníctva Úradu TTSK Lucia Šmidovičová.

Podobné

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek