Kongresová miestnosť, Úrad Trnavského samosprávneho kraja Starohájska 10, 917 01 Trnava
Jesenná škola cyklodopravy
V spolupráci s:
O škole dopravy
Všetko čo potrebujete vedieť
Prioritou samospráv hlavne v období čerpania prostriedkov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov a Plánu obnovy SR je zvýšiť podiel cyklistickej dopravy na svojom území tak, aby bolo možné bicykel bezpečne a pohodlne využívať na každodennej báze na prepravu i rekreáciu. Aj v súlade s Národnou stratégiou rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Slovenskej republike je preto nevyhnutné rozvíjať vzdelávanie v oblasti udržateľnej mobility na všetkých úrovniach.
Správne vedenie trasy mestom, dopravným priestorom, ulicou, križovatkou, kvalitné a bezpečné aplikovanie dopravného značenia, bezpečnosť? Ak Vás táto téma zaujíma, tento vzdelávací cyklus je určený práve pre Vás.
“Rozvoj cyklistickej dopravy nie je sám o sebe cieľom, ale vysoko efektívnym prostriedkom k dosiahnutiu mesta príjemnejšieho pre život”
- Stratégia rozvoja cyklistickej dopravy mesta Kodaň
Jesenná škola cyklodopravy je vzdelávací cyklus rozdelený do štyroch blokov – Základné princípy, Infraštruktúra I, Infraštruktúra II, Komunikácia, osveta, kampane. Prednášať budú odborníci z oblasti udržateľnej mobility zo Slovenska a Čiech.Účastníci vzdelávania po absolvovaní celého vzdelávacieho cyklusu obdržia Osvedčenie o absolvovaní odborného seminára.
Trnavský samosprávny kraj pripravil pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky vzdelávací cyklus Jesenná škola cyklodopravy, určený pre samosprávy, predovšetkým pracovníkov verejnej správy, pracovníkov v oblasti dopravy, udržateľnej mobility, projektových manažérov, komunikačné oddelenia.
Harmonogram
1. Základné princípy - 12.10.2022
1
Jozef Viskupič - župan TTSK
Otvorenie
2
Andrej Doležal - minister dopravy a výstavby SR
Príhovor
3
Ján Roháč
Potenciál rozvoja cyklistickej dopravy na Slovensku
4
Dan Kollár
Situácia na Slovensku, čo nás čaká? Financie a legislatíva
5
Vladimír Tóth
Ako rozmýšľať nad opatreniami v zmysle výsledku, komplexná mobilita
6
Milan Ondrovič
Aplikovanie princípov v praxi - mesto Malacky
2. Infraštruktúra I. - 19.10.2022
1
Peter Netri
Ako na dobrú cyklodopravnú infraštruktúru - dizajnové princípy
2
Michal Ďurta
Bezpečnosť a komfort cyklistickej dopravy (konfliktné body, dánsky model)
3
Marek Zahradník
Manuál upokojovania dopravy
4
Andrej Jáchim
Od stratégie a zadefinovania vízie miest a obcí až po realizáciu konkrétnych stavieb cyklotrás
3. Infraštruktúra II. - 2.11.2022
1
Martin Birstein
Vysvetlenie legislatívnych podmienok - vyhláška, zákon-možnosti v rozvoji cyklodopravy
2
Daniel Volár
Princípy a používanie dopravného značenia
3
Adolf Jebavý
Navrhovanie cyklistickej infraštruktúry od A po Z
4
Peter Rozsár
Dopravné riešenia v praxi (komentovaná cykloexkurzia v Meste Trnava)
4. Komunikácia, osveta, kampane - 16.11.2022
1
Roman Meliška
Ako predať cyklistickú dopravu
2
Andrea Štulajterová
Kampane ako efektívny nástroj - ETM, DPNB
3
Martin Hlásny
Do školy na bicykli
4
Tomáš Peciar
Čo sa môže v kampaniach naučiť verejná správa?
5
Jitka Vrtalová
10 doporučení pro chytré politiky
Záujemcom zo strany samospráv odporúčame na vzdelávanie prihlásiť jedného účastníka z dôvodu obmedzenej kapacity. V prípade naplnenia kapacity účastníkov, si organizátor vyhradzuje právo uzatvorenia registrácie pred uvedeným termínom.
Prednášajúci
Andrea Štulajterová
Andrea Štulajterová, štatutárna zástupkyňa Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica (OCIBB). Projektová manažérka a národná koordinátorka kampaní Európsky týždeň mobility a Do práce na bicykli.
Ing. arch. Andrej Jáchim
Autorizovaný architekt v Slovenskej komore architektov. Špecializuje sa na tvorbu stratégií trvalo udržateľnej mobility a architektúry, dopravné stavby a súvisiacu infraštruktúru. Je vedúci tímu projektantov spoločnosti Cykloprojekt s.r.o., ktorá ponúka komplexné projekčné, poradenské a inžinierske služby v oblasti plánovania a realizácie cyklistickej infraštruktúry, mestského mobiliáru a systému zdieľaných bicyklov (bikesharing).
Ing. Jitka Vrtalová
Ing. Jitka Vrtalová, pracuje jako manažerka marketingu se zaměřením na komunikaci udržitelné dopravy a mobility. V České republice stála u zrodu iniciativy CityChangers, kampaní Do práce na kole nebo Nakupuj na kole. V posledních dvou letech vedla soutěž měst o nejlepší změny ve veřejném prostoru se zaměřením na pěší a cyklisty pod názvem Cena Víta Brandy (www.cenavitabrandy.cz). Od roku 2013 patří ke klíčovému týmu, který stojí za organizací pravidelných národních cyklokonferencí a provozuje národní portály pro udržitelnou mobilitu www.akademiemobility.cz a www.dobramesta.cz. V současnosti jako spolukoordinátorka Evropského týdne mobility v ČR spolu s Ministerstvem životního prostředí podporuje česká města, aby se zapojila do této největší evropské kampaně na podporu udržitelné dopravy a realizovala dočasná i trvalá opatření pro skutečnou změnu.
Je ředitelkou spolku NaKole, z.s., jehož cílem je zlepšovat dlouhodobě podmínky pro cyklistickou dopravu v České republice.
Dan Kollár
Dan Kollár je prezidentom občianskeho združenia Cyklokoalícia, ktoré od roku 2010 zlepšuje podmienky pre pešiu a cyklistickú dopravu na Slovensku. Zameriava sa najmä na ovplyvňovanie národných politík v oblasti dopravy a radí mestám a obciam, ako urobiť svoje ulice lepšími. Bol členom pracovnej skupiny pre tvorbu Národnej stratégie bezpečnosti cestnej premávky či dopravnej komisie mestskej časti Bratislava-Ružinov, v minulosti pracoval v oblasti mestskej logistiky. O cyklodoprave prednášal na mnohých medzinárodných konferenciách (Velo-city, Winter Cycling Congress a i.) a Slovensko zastupuje v European Cyclists' Federation.
Roman Meliška
Proč jezdí lidé v Nizozemsku či v Kodani tolik na kolech, ať už je to do práce, do škol, za nákupy i za zábavou? Jak to souvisí s tím, že jsou jejich města čistá, bez hluku, zato plná života? Proč od vynálezu k úspěšné inovaci vede ještě dlouhá cesta a jakou sílu mají slova, kterými svět kolem sebe popisujeme? A proč něco nejde? Jen některé z otázek, které si během své cesty klade Roman Meliška. Dnes konzultant projektů doma i v zahraničí a spoluautor podcastu Urban Caast, dříve mimo jiné dlouholetý vysoký manažer domácí automobilky. Dnes se věnuje zejména mikromobilitě. "Svět se stěhuje do měst, už dnes v nich bydlí každý druhý člověk na planetě a způsob, jakým se smysluplně pohybovat, se tomu už dnes přizpůsobuje," říká. Věnuje se také dobrovolnické práci, do České republiky přivedl projekt původem z Kodaně, kdy dobrovolníci berou na projížďky elektrickou cyklorikšou seniory z pečovatelských domů: Na kole v každém věku.
Marek Zahradník
Marek je členom Cyklokoalície, kde sa podieľal na vypracovaní Manuálu upokojovania dopravy – encyklopédie možností spomaľovania dopravy a ich aplikácie v konkrétnych situáciách. Okrem toho pracuje v urbanistickom ateliéri zameranom na tvorbu trvalo udržateľného prostredia. Vyštudoval architektúru na University of Leuven.
Michal Ďurta
Kto je Michal? Je to projektant a konzultant cyklistickej infraštruktúry. Má za sebou 5 rokov v Dánsku, kde vyštudoval civil engineering so špecializáciou na cestnú infraštruktúru. Momentálne pokračuje v štúdiu pod zastrešením europského inštitútu technológii a inovaácii program s nazvom Urban Mobility, na královskej technickej univerzite v Štokholme a technickej univerzite v Helsinkách.
Peter Netri
10 rokov radí a navrhuje riešenia udržateľnej mobility. V súčasnosti ako zamestnanec hlavného mesta pomáha rôznym útvarom mesta ako dopravný konzultant. Navrhuje opatrenia pre zvýšenie podielu udržateľnej dopravy v rámci deľby prepravnej práce. Silne inšpirovaný Holandskom je tvorcom nápadov ako redizajnovať ulice na Slovensku pre ľudí a s prioritou udržateľnej dopravy. Pomáha pri navrhovaní a implementácií vyhradených pruhov pre verejnú dopravu. V Bratislave navrhuje sieť cyklotrás novej generácie. Je spoluautorom regulácie parkovania v Bratislave. Zapája sa do legislatívnych procesov v oblasti dopravy. V minulosti bol vo vedení OZ Cyklokoalícia.
Vladimír Tóth
Vladimír Tóth je s prestávkou od roku 2014 hlavným štátnym radcom na Ministerstve dopravy a výstavby SR a je zodpovedný za stratégiu pri implementácii princípov udržateľnej mobility a podpory verejnej osobnej dopravy. Okrem toho sa venuje priestorovému modelovaniu, vizualizácii dát, kartografii a grafike. V minulosti pracoval ako šéf analytického útvaru v Dopravnom podniku Bratislava, a. s. a ako vysokoškolský pedagóg na Univerzite Komenského v Bratislave. Príležitostne sa venuje občianskému aktivizmu a v minulosti vypracoval koncepciu dopravného upokojovania lokality v ktorej žije.
Peter Rozsár
Peter Rozsár vyštudoval regionálny rozvoj na Univerzite Komenského v Bratislave. Rozvoju udržateľnej, predovšetkým cyklistickej dopravy sa venuje od roku 2017, odkedy pôsobil na Ministerstve dopravy a výstavby SR. Dnes pracuje pre mesto Trnava, kde sa venuje rozvoju udržateľných foriem dopravy, predovšetkým nemotorovej doprave.
Ján Roháč
Ján Roháč, Nadácia Ekopolis. V nadácii sa zaoberá podporou a presadzovaním udržateľnej mobility, cyklodopravy a cykloturistiky na Slovensku na všetkých úrovniach - národnej, krajskej aj miestnej. Vedie certifikáciu turistických služieb Vitajte, cyklisti! a poskytuje v služby v oblasti monitorovania a sčítania nemotorovej dopravy a turizmu.
Adolf Jebavý
Ing. Adolf Jebavý (ADOS, Alternativní dopravní studio) - V roce 1981 vystudoval VUT, fakultu stavební. V období 1982-2002 působil v Dopravně-inženýrské organizaci města Brna, resp. Brněnských komunikacích a.s. v úseku dopravního plánování a následně v projekci. V roce 2002 založil vlastní projekční kancelář se zaměřením na podporu a rozvoj cyklistické a pěší dopravy. V průběhu následujících let se v rámci své činnosti aktivně podílel na přípravě a realizaci pro-cyklistických opatření v celé řadě měst České republiky a na Slovensku. Přestože prakticky celou svou profesní kariéru věnoval tomuto tématu, chápe cyklistickou dopravu pouze jako jeden z prostředků vedoucích k celkové humanizaci městského prostředí. V poslední době se proto stále více věnuje uličnímu prostoru a veřejným prostranstvím a jejich pobytové funkci. Zajišťuje komplexní projektovou činnost od koncepce a přípravy návrhů, přes jejich projednání, vyhotovení prováděcích projektů včetně inženýrské činnosti až po autorský dozor.
Martin Birnstein
Absolvent Právnickej fakulty UK v Bratislave (2003). Pracuje na odbore bezpečnostnej legislatívy Ministerstva vnútra SR, kde sa dlhodobo venuje najmä pravidlám cestnej premávky. Účastník niekoľkých medzinárodných konferencií o bezpečnosti cestnej premávky (TISPOL, Manchester), člen expertnej skupiny pre dopravné značky a signály v Ženeve.
Milan Ondrovič
Desať rokov pôsobil na Katedre dopravných stavieb STU a venoval sa dopravnému urbanizmu. Bol súčasťou medzinárodných tímov expertov, ktorí navrhovali udržateľnú dopravnú infraštruktúru v mestách naprieč celo Európou. Posledných 8 rokov z pozície zástupcu primátora riadi novovytvorený Útvar strategického rozvoja v Malackách.
Daniel Volár
Špecialista na inteligentné dopravné systémy so zameraním na riadenie cestnej premávky a dopravné a cestovné informácie. Zaujímavé projekty: dizajn a vývoj líniového riadenia premávky na D1 a D2 v Bratislave, vysielanie RDS-TMC Slovenskej správy ciest na okruhu Slovensko 1, portál zjazdnost.sk a iné. Spracovateľ nových technických podmienok MDV SR upravujúcich zásady používania dopravných značiek a dopravných zariadení, spoluautor Vzorových listov VL 6.1 až 6.4.
Tomáš Peciar
Dlhé roky pracoval ako dizajnér, ale vyštudoval Environmentálne štúdia. Už počas študíí inklinoval k cyklistickej doprave a v tomto odvetví vypracoval bakalársku aj diplomovú prácu. V roku 2010 spoluzaložil občianske združenie Cyklokoalícia, kde bol dlhé roky člen výkonnej rady. V roku 2011 založil prvú a dosial najväčšiu komunitnú cyklodieľňu Cyklokuchyňa, ktorá funguje aktívne dodnes. V roku 2013 autorsky začal projekt umeleckých cyklostojanov v Bratislave, za ktorý dostal ocenenie Vienna jury prize na najprestížnejšej cyklistickej konferencií Velocity. V roku 2014 bol hlavný organizátor cyklistickej konferencie v Bratislave, v primaciálnom paláci. V rokoch 2013-16 úzko spolupracoval s Holandskou ambasádou na zlepšovaní podmienok pre cyklistov. Za posledných 10 rokov, zorganizoval nespočet cyklojázd, ranajok pre cyklistov, premietaní či diskusií s cyklistickou tematikou a vela krát verejne vystupoval v médiach či na konferenciách. Ako jediný zástupca zo Slovenska reprezentoval na Velocity 2019 v Dubline ako speaker. V roku 2020 prezentoval taktiež a pridali sa už aj ďalší Slováci. V roku 2014 založil komunitný bikesharing Biele bicykle - White bikes.
Ako dlhoročný aktivista za pešiu a cyklistickú dopravu aktívne pripomienkoval projekty v procese EIA ako i člen komisie pre pešiu a cyklistickú dopravu v Bratislave.
V decembri roku 2019 nastúpil na magistrát mesta Bratislava na pozíciu cyklokoordinátor. V tejto pozícii začal budovať tím odborníkov, ktorí sa tejto téme venovali, pripravovali primárne projekty organizácie dopravy, kde mali viacero úspešných realizácii. Mal za úlohy napr. Pripominekovanie projektov, komunikáciu s médiami, koordináciu zdielanej mobility, údržbu cyklotrás, kampanierstvo, koordina medzi oddeleniami a iné.
Momentálne pôsobí ako správca cyklistických komunikácii, koordinátor zdielanej mikromobility a kampanier v meste Bratislava.
Tento režim umožňuje ľuďom s epilepsiou bezpečne používať webovú stránku tým, že eliminuje riziko záchvatov, ktoré sú výsledkom blikajúcich alebo blikajúcich animácií a riskantných farebných kombinácií.
Režim pre zrakovo znevýhodnených
Zlepšuje vizuálnosť webu
Tento režim upravuje webovú stránku pre pohodlie používateľov so zrakovým postihnutím, ako je zhoršenie zraku, tunelové videnie, šedý zákal, glaukóm a iné.
Režim kognitívneho znevýhodnenia
Pomáha sústrediť sa na konkrétny obsah
Tento režim poskytuje rôzne asistenčné možnosti, ktoré pomáhajú používateľom s kognitívnymi poruchami, ako je dyslexia, autizmus, CVA a iné, ľahšie sa zamerať na základné prvky webovej stránky.
Priateľský režim pre ADHD
Znižuje rozptýlenie a zlepšuje sústredenie
Tento režim pomáha používateľom s ADHD a neurovývojovými poruchami ľahšie čítať, prehliadať a sústrediť sa na hlavné prvky webovej stránky, pričom výrazne znižuje rozptýlenie.
Režim slepoty
Umožňuje používanie stránky s čítačkou obrazovky
Tento režim konfiguruje webovú stránku tak, aby bola kompatibilná s čítačkami obrazovky, ako sú JAWS, NVDA, VoiceOver a TalkBack. Čítačka obrazovky je softvér pre nevidomých používateľov, ktorý sa inštaluje do počítača a smartfónu a webové stránky s ním musia byť kompatibilné.
Online slovník
Zlepšenie čitatelnosti
Škálovanie obsahu
Predvolené
Zväčšovač textu
Čitateľné písmo
Písmo pre dyslektikov
Zvýrazniť nadpisy
Zvýrazniť odkazy
Škálovanie písma
Predvolené
Výška riadku
Predvolené
Medzery medzi písmenami
Predvolené
Zarovnanie doľava
Zarovnanie dostredu
Zarovnanie doprava
Zlepšenie vizuálu
Tmavý kontrast
Svetlý kontrast
Monochromatický
Vysoký kontrast
Vysoká saturácia
Nízka saturácia
Úprava farieb textu
Úprava farieb nadpisu
Úprava farieb pozadia
Orientácia
Vypnúť zvuk
Schovať obrázky
Virtuálna klávesnica
Pomôcka pre čítanie
Vypnúť animácie
Čítacia maska
Zvýraznit zameranie myši
Veľký tmavý kurzor
Veľký svetlý kurzor
Cognitive Reading
Navigačné klávesy
Voice Navigation
Accessibility Statement
trnava-vuc.sk
20.12.2024
Compliance status
We firmly believe that the internet should be available and accessible to anyone, and are committed to providing a website that is accessible to the widest possible audience,
regardless of circumstance and ability.
To fulfill this, we aim to adhere as strictly as possible to the World Wide Web Consortium’s (W3C) Web Content Accessibility Guidelines 2.1 (WCAG 2.1) at the AA level.
These guidelines explain how to make web content accessible to people with a wide array of disabilities. Complying with those guidelines helps us ensure that the website is accessible
to all people: blind people, people with motor impairments, visual impairment, cognitive disabilities, and more.
This website utilizes various technologies that are meant to make it as accessible as possible at all times. We utilize an accessibility interface that allows persons with specific
disabilities to adjust the website’s UI (user interface) and design it to their personal needs.
Additionally, the website utilizes an AI-based application that runs in the background and optimizes its accessibility level constantly. This application remediates the website’s HTML,
adapts Its functionality and behavior for screen-readers used by the blind users, and for keyboard functions used by individuals with motor impairments.
If you’ve found a malfunction or have ideas for improvement, we’ll be happy to hear from you. You can reach out to the website’s operators by using the following email
Screen-reader and keyboard navigation
Our website implements the ARIA attributes (Accessible Rich Internet Applications) technique, alongside various different behavioral changes, to ensure blind users visiting with
screen-readers are able to read, comprehend, and enjoy the website’s functions. As soon as a user with a screen-reader enters your site, they immediately receive
a prompt to enter the Screen-Reader Profile so they can browse and operate your site effectively. Here’s how our website covers some of the most important screen-reader requirements,
alongside console screenshots of code examples:
Screen-reader optimization: we run a background process that learns the website’s components from top to bottom, to ensure ongoing compliance even when updating the website.
In this process, we provide screen-readers with meaningful data using the ARIA set of attributes. For example, we provide accurate form labels;
descriptions for actionable icons (social media icons, search icons, cart icons, etc.); validation guidance for form inputs; element roles such as buttons, menus, modal dialogues (popups),
and others. Additionally, the background process scans all of the website’s images and provides an accurate and meaningful image-object-recognition-based description as an ALT (alternate text) tag
for images that are not described. It will also extract texts that are embedded within the image, using an OCR (optical character recognition) technology.
To turn on screen-reader adjustments at any time, users need only to press the Alt+1 keyboard combination. Screen-reader users also get automatic announcements to turn the Screen-reader mode on
as soon as they enter the website.These adjustments are compatible with all popular screen readers, including JAWS and NVDA.
Keyboard navigation optimization: The background process also adjusts the website’s HTML, and adds various behaviors using JavaScript code to make the website operable by the keyboard. This includes the ability to navigate the website using the Tab and Shift+Tab keys, operate dropdowns with the arrow keys, close them with Esc, trigger buttons and links using the Enter key, navigate between radio and checkbox elements using the arrow keys, and fill them in with the Spacebar or Enter key.Additionally, keyboard users will find quick-navigation and content-skip menus, available at any time by clicking Alt+1, or as the first elements of the site while navigating with the keyboard. The background process also handles triggered popups by moving the keyboard focus towards them as soon as they appear, and not allow the focus drift outside of it.Users can also use shortcuts such as “M” (menus), “H” (headings), “F” (forms), “B” (buttons), and “G” (graphics) to jump to specific elements.
Disability profiles supported in our website
Epilepsy Safe Mode: this profile enables people with epilepsy to use the website safely by eliminating the risk of seizures that result from flashing or blinking animations and risky color combinations.
Visually Impaired Mode: this mode adjusts the website for the convenience of users with visual impairments such as Degrading Eyesight, Tunnel Vision, Cataract, Glaucoma, and others.
Cognitive Disability Mode: this mode provides different assistive options to help users with cognitive impairments such as Dyslexia, Autism, CVA, and others, to focus on the essential elements of the website more easily.
ADHD Friendly Mode: this mode helps users with ADHD and Neurodevelopmental disorders to read, browse, and focus on the main website elements more easily while significantly reducing distractions.
Blindness Mode: this mode configures the website to be compatible with screen-readers such as JAWS, NVDA, VoiceOver, and TalkBack. A screen-reader is software for blind users that is installed on a computer and smartphone, and websites must be compatible with it.
Keyboard Navigation Profile (Motor-Impaired): this profile enables motor-impaired persons to operate the website using the keyboard Tab, Shift+Tab, and the Enter keys. Users can also use shortcuts such as “M” (menus), “H” (headings), “F” (forms), “B” (buttons), and “G” (graphics) to jump to specific elements.
Additional UI, design, and readability adjustments
Font adjustments – users, can increase and decrease its size, change its family (type), adjust the spacing, alignment, line height, and more.
Color adjustments – users can select various color contrast profiles such as light, dark, inverted, and monochrome. Additionally, users can swap color schemes of titles, texts, and backgrounds, with over 7 different coloring options.
Animations – epileptic users can stop all running animations with the click of a button. Animations controlled by the interface include videos, GIFs, and CSS flashing transitions.
Content highlighting – users can choose to emphasize important elements such as links and titles. They can also choose to highlight focused or hovered elements only.
Audio muting – users with hearing devices may experience headaches or other issues due to automatic audio playing. This option lets users mute the entire website instantly.
Cognitive disorders – we utilize a search engine that is linked to Wikipedia and Wiktionary, allowing people with cognitive disorders to decipher meanings of phrases, initials, slang, and others.
Additional functions – we provide users the option to change cursor color and size, use a printing mode, enable a virtual keyboard, and many other functions.
Browser and assistive technology compatibility
We aim to support the widest array of browsers and assistive technologies as possible, so our users can choose the best fitting tools for them, with as few limitations as possible. Therefore, we have worked very hard to be able to support all major systems that comprise over 95% of the user market share including Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera and Microsoft Edge, JAWS and NVDA (screen readers), both for Windows and for MAC users.
Notes, comments, and feedback
Despite our very best efforts to allow anybody to adjust the website to their needs, there may still be pages or sections that are not fully accessible, are in the process of becoming accessible, or are lacking an adequate technological solution to make them accessible. Still, we are continually improving our accessibility, adding, updating and improving its options and features, and developing and adopting new technologies. All this is meant to reach the optimal level of accessibility, following technological advancements. For any assistance, please reach out to