Oznamovanie protispoločenskej činnosti

Naposledy upravené 11. septembra 2024 11:26

Oznamovanie protispoločenského konania (whistleblowing) podľa zákona č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Čo je protispoločenská činnosť?

Do protispoločenskej činnosti zákon zaraďuje všetky trestné činy, priestupky či správne delikty, ktoré ohrozujú verejný záujem, majú negatívny dopad na Trnavský samosprávny kraj a jeho organizácie a ktoré presahujú záujmy jednotlivca.

Kto môže podať oznámenie?

Oznámenie môže podať fyzická osoba, ktorá je v pracovnoprávnom vzťahu k zamestnávateľovi alebo inom obdobnom vzťahu k zamestnávateľovi a anonymný oznamovateľ.

Kto je zamestnávateľom?

Trnavský samosprávny kraj (TTSK),  príspevkové a rozpočtové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK, právnická osoba s majetkovou účasťou TTSK, ktorá zamestnáva najmenej päť zamestnancov.

Kto je zodpovedná osoba?

Je to osoba, ktorá prijíma, eviduje a preveruje oznámenia o protispoločenskej činnosti. V TTSK a v príspevkových a v rozpočtových organizáciách TTSK s počtom zamestnancov menej ako päťdesiat, je zodpovednou osobou hlavný kontrolór TTSK.    

Príspevkové a rozpočtové organizácie s počtom zamestnancov päťdesiat a viac si musia určiť  zodpovednú osobu v rámci svojej organizácie.

Ako sa podáva oznámenie?

  • elektronickou poštou zaslanou na adresu opsc@trnava-vuc.sk,

  • ústnym podaním (telefonicky na t. č. 033/5559 800, 810, resp. osobne);

  • oznamovateľ môže požiadať o osobné stretnutie zodpovednú osobu,písomne poštou zaslanou na adresu:

HLAVNÝ KONTROLÓR

Úrad TTSK

P.O. BOX 128, Starohájska 10

917 01 Trnava

pričom na obálke je potrebné uviesť upozornenie „DO RÚK HLAVNÉHO KONTROLÓRA – NEOTVÁRAŤ“.

Poskytovanie ochrany

Ochrana zamestnanca sa bude poskytovať v niekoľkých rovinách v závislosti od toho, či oznámenie urobí smerom navonok vo forme trestného oznámenia alebo podnetu na začatie konania o správnom delikte alebo či podnet podal smerom dovnútra zamestnávateľa v rámci navrhovaného vnútorného systému. Takisto môže ísť buď o preventívnu ochranu alebo následné ochranné opatrenia.

Možnosť zachovania anonymity oznamovateľa

Zákon umožní zachovať anonymitu oznamovateľa pred zamestnávateľom pri oznamovaní závažnej protispoločenskej činnosti. Oznamovateľ si od prokurátora, resp. správneho orgánu, bude môcť vyžiadať iba potvrdenie o tom, že je oznamovateľ, a to môže využiť až v prípade, keď zamestnávateľ urobí voči nemu negatívny pracovnoprávny úkon. Na základe tohto potvrdenia inšpektorát práce môže pozastaviť účinnosť tohto pracovnoprávneho úkonu.

Viac informácií o oznamovateľoch, postupe prijímania a preverovania oznámenia, odvetných opatreniach a podmienkach poskytnutia ochrany: 

Smernica č. 6/2023 k protispoločenskej činnosti 

Kontaktné údaje na Úrad na ochranu oznamovateľov:

https://www.oznamovatelia.sk/

Informácie o spracúvaní osobných údajov